Riigikogu alustas Euroopa Liidu tuleviku aruteludega
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni ja väliskomisjoni tänasel avalikul ühisistungil olid kõne all arengud Euroopa Liidus, rahandusküsimused nii euroalas kui ka Euroopa Liidus tervikuna ning piirangute kaotamine Euroopa ühiselt siseturult.
Riigikogu EL asjade komisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul ei piirdu täna alanud debatt üksnes eurotsooni ja sellega seotud probleemidega, vaid hõlmab kogu Euroopa Liitu tervikuna.
„Me soovime lahus hoida praegu akuutse eurotsooni kriisi lahendamise küsimused ja Euroopa Liidu tulevikuvaate tervikuna. Meie eesmärk on see, et debatt oleks kaugelevaatavam, kui lihtsalt tule kustutamine,“ ütles Rõivas.
Rõivase sõnul on edukas Euroopa igati Eesti huvides, sest Eesti hea käekäik on kõige otsesemalt Euroopaga seotud.
„Täna tõdeti muuhulgas, et paljud majanduslikud probleemid tekkisid mitte seetõttu, et Euroopa Liidus oleksid olnud halvad regulatsioonid, vaid seepärast, et neid regulatsioone ei järgitud. Praeguse akuutse kriisi lahendamise võti peitub selles, et asutaks juba varem sõlmitud kokkuleppeid täitma. Lisandub vaid see, et nende kokkulepete täimise tõenäosust suurendatakse täiendavate sanktsioonidega,“ ütles Rõivas.
Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul peaksid debatid Euroopa Liidu tuleviku üle käsitlema ka Euroopa julgeoleku, sealhulgas energiajulgeoleku teemat ja ka ühise välisteenistuse küsimust. Samuti peaks debatt ta sõnul vastama küsimusele, kas eurotsooni erineva arengukiiruse tõttu tuleb kõnelda kahekiiruselisest Euroopast või mingisugusest muust arengusuundumusest, mis hõlmaks Euroopa Liidu tervikuna.
EL asjade komisjoni ja väliskomisjoni järgmised ühisarutelud on kavas 5. ja 8. oktoobril. 5. oktoobril kell 11 toimuval avalikult istungil esitab omapoolse visiooni Euroopa Liidus toimuvaist arenguist Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures Matti Maasikas.
8. oktoobril kell 13 osalevad komisjonide avalikul ühisistungil Vabariigi Presidendi õigusnõunik, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna Avaliku Õiguse Instituudi, riigi-ja haldusõiguse õppetooli riigiõiguse professor Ülle Madise; Tallinna Tehnikaülikooli Õiguse Instituudi direktor, Jean Monnet Euroopa õiguse õppetooli hoidja ja Euroopa õiguse professor Tanel Kerikmäe; Euroopa Komisjoni Kaubanduse peadirektoraadi kaubandusstrateegia- ja analüüsi ning turule juurdepääsu osakonna peadirektor Signe Ratso ning Tartu Ülikooli Ettevõttemajanduse Instituudi Rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane.
9. oktoobril toimub Riigikogu täiskogus valitsuse EL poliitika arutelu, kus valitsusepoolse ettekande peab peaminister Andrus Ansip.