Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni liige Keit Pentus-Rosimannus ütles MTÜ Mondo korraldatud seminari “Naised poliitikas” avakõnes, et naiste suurem ja julgem osalemine ühiskonna asjade otsustamises ja kujundamises on oluline ühiskonna terviklikkuse ja mitmekesisuse jaoks.

“Nii nagu kõik mehed ei taha olla poliitikud või liidrid, ei pea seda tahtma ka kõik naised. Aga nii nagu ühegi mehe jaoks ei tohi olla ühiskonnaelus kaasarääkimisel takistuseks meheks olek, nii ei tohi ühegi naise võimalusi ühiskonnaelu suunamisel piirata tema sugu,” rääkis Pentus-Rosimannus.

“Kõik ei peagi tahtma üht ja sama. Mõne inimese valik on pühenduda 100 protsenti karjäärile. Mõne valik on pühenduda laste kasvatamisele. Mõne jaoks mõlemat korraga. Kõik need valikud on head ja õiged, ükski neist pole parem või halvem kui teine, kui see pakub inimesele rahuldust, eneseteostust ja on olnud tema teadlik valik ja soov. Probleem tekib, kui valik on pealesurutud,“ ütles Pentus-Rosimannus.

Väliskomisjoni liige selgitas, et ei toeta kvootide kaudu naiste osakaalu kasvatamist. “Ma ei usu, et otsustajate valikul tuleb lähtuda kunstlikest kvootidest. Need valikud tuleb teha ausalt parimate ideede ja nende teoks tegijate võrdluses,” ütles ta.

Pentus-Rosimannus ütles, et poliitikasse tulles on kvootidest sageli enam vaja juba karjääri teinud kolleegide tuge, julgustust ja innustust. “Kui paljud teist ja millal viimati oma hakkajat ja tubli kolleegi julgustas, tunnustas ja ütles talle, et tema pühendumist on märgatud, et ta teeb oma tööd hästi?“ küsis ta. „See, kuidas me suhtume teistesse naistesse, kuidas me neid toetame, oma kogemusi jagame, võib tunduda väikese asjana, aga selle suhtumise muutumisest võib olla palju abi, et rohkem naisi julgeks ja tahaks ennast poliitikas teostama tulla.”

Seminar “Naised poliitikas: nõrgem sugu või tugevad mõjutajad?” toimus MTÜ Mondo ja Riigikogu väliskomisjoni ning Põhjamaade saatkondade koostöös. Seminari korraldamist toetas välisministeerium.

 

Tagasiside