Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees ja NATO Parlamentaarse Assamblee asepresident Sven Mikser osales NATO PA büroo viieliikmelise delegatsiooni koosseisus visiidil Afganistani. Viie  päeva jooksul kohtuti NATO ISAF missiooni ülema kindral McChrystali, Afganistani parlamendi alamkoja spiikri Younus Qanooni, kaitseminister Abdul Rahim Wardaki ja siseminister Mohamed Hanif Atmariga. Samuti külastati Afganistani julgeolekujõudude väljaõppekeskust ja Mazar-e-Sharifi provintsi ülesehitusmeeskonda. 
 
Kohtumistel keskenduti poliitilisele ja julgeolekuolukorrale Afganistanis pärast presidendivalimiste pikaleveninud esimest vooru ning võimalustele kiirendada Afganistani julgeolekujõudude ülesehitamist. NATO PA liikmed väljendasid ühtlasi toetust kindral McChrystali strateegiale, mis kutsub ISAF-i osalisriike üles suurendama oma kaitsejõudude kohalolekut Afganistanis ja keskenduma riigi olukorra stabiliseerimisel eelkõige suurematele asustuskeskustele.
 
“Afganistani elanikkonna toetuse hoidmiseks on ülimalt oluline anda julgeoleku tagamisel jäme ots Afganistani julgeolekujõudude kätte,” ütles Mikser kohtumisi kommenteerides. “Samas on kriitilise tähtsusega ka ISAF-i osalisriikide avaliku arvamuse toetuse hoidmine, mis näitab nii Euroopas kui Põhja-Ameerikas langustendentsi,” lisas Mikser.
 
Mikseri kinnitusel on Afganistani julgeolekujõudude ülesehitamisel ja infrastruktuuride rajamisel vaja senisest enam mõelda nende projektide jätkusuutlikkusele. “On selge, et ka pärast seda, kui Afganistani armee ja politsei riigi julgeoleku tagamise füüsiliselt oma õlule võtavad, peab rahvusvaheline kogukond veel pikkade aastate jooksul neid olulises osas finantseerima, ent see ei saa kesta igavesti. Seetõttu on vaja juba täna mõelda sellele, kuidas suveräänne Afganistani riik saaks kaugemas tulevikus ka majanduslikult oma jalgadel seista,” ütles Mikser.
 
NATO PA kinnitab oma iga-aastase raporti Afganistani julgeolekuoperatsiooni arengutest novembris Edinburghis toimuval üldkogu istungil.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside