Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Venemaa viimaste päevade jõuline tegevus Krimmis on vastuolus nii 1975. aasta Helsingi lõppakti kui 1994. aastal sõlmitud Budapesti memorandumiga, mille kaudu on Moskva nõustunud austama Ukraina territoriaalset terviklikkust ning suveräänsust, ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

“Sisuliselt toimub praegu Venemaa varjatud agressioon Ukraina vastu Krimmis. Kuidas teisiti kirjeldada Venemaa eriüksuste tegevust ja sõjalist aktiivsust nii Krimmis kui Ukraina piiridel,” ütles Mihkelson.

“Venemaa sammud on minemas selgelt vastuollu nende endi rahvusvaheliste kohustustega, mille kaudu on Moskva lubanud tagada Ukraina territoriaalse terviklikkuse. Ma tuletan meelde, et Ukraina tuumaküsimuse lahendamiseks sõlmisid USA, Venemaa ja Suurbritannia 1994. aastal Budapesti memorandumi, milles osapooled lubasid austada Ukraina piire vastavalt Helsingi lõppaktile ning kohustusid mitte ähvardama Ukrainat jõuga,” ütles Mihkelson.

“Budapesti memorandumi osalised Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia peaksid toetama Leedu ettepanekut arutada Krimmi küsimust ÜRO julgeolekunõukogus. Rahvusvahelise julgeoleku huvides on vaja viivitamatult leida tee pingete maharahustamiseks Krimmis,” rõhutas Mihkelson.

 

Tagasiside