Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Probleemkomisjoni 19. märtsi istungil tegi mõttetalgutest kokkuvõtteid koos teemalaudade moderaatoritega Külli Taro (Õiguskantsleri kantselei) ja Meelis Kitsing (Arenguseire keskus).

Kokkuvõtteks sedastas komisjon, et riigiaparaadi (sh sihtasutuste, keskuste jt riigieelarvest rahastatavate asutuste) vähendamine on kriitilise tähtsusega, kusjuures seda ei saa teha lihtsalt numbreid tehniliselt kärpides:

  • ministeeriumide võimu tasakaalustamiseks ja õigusloome kvaliteedi parandamiseks tuleb tugevdada Riigikogu võimekust ja ekspertiisi taset;
  • vähendada tuleb bürokraatiat (sh aruanded, dubleerimised, ebamõistlikud nõuded ja protseduurid või rohked regulatsioonid) nii ettevõtete, inimeste kui ametkondade suunal;
  • vabanev ressurss tuleb suunata tehnoloogiate rakendamiseks, paremate kompetentside palkamiseks ning inimestega kokku puutuvate teenuste rahastamiseks (politsei, sotsiaal, pääste jms).

Komisjon märkis, et silotornide ja vähese horisontaalse koostöö barjääride murdmiseks on oluline vabaneda nn vale-mentaliteedist, nt ära sekku teise vastutusalasse. Vastupidi – probleemide lahendused peituvad samaaegselt valdkondlikus koostöös ja need tuleb leida ühiselt.

Vaata lisaks

Lisainfo

Kaja Kuivjõgi
Riigireformi probleemkomisjoni nõunik
631 6928

Tagasiside