Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eile (23.01.13) osales sotsiaalkomisjoni ja „Ettevõtted HIV vastu“ koalitsiooni poolt Riigikogus korraldatud HIV kiirtestimisel 40 inimest. Ühtegi HIV positiivset testi tulemust ei olnud.
„Mul on hea meel, et HIV kiirtestimisel osales nii palju inimesi ja tulemused olid positiivsed, mis tähendab, et kõik testid olid HIV suhtes negatiivsed,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
Ettevõtmise eesmärgiks oli pöörata avalikkuse tähelepanu HIV teema tõsidusele ning näidata eeskuju HIV kiirtestimisel osalemisega.
„Laialt levinud on arusaam, et HIV puudutab vaid süstivaid narkomaane ja prostitutsiooniga tegelevaid inimesi, kuid viimaste aastate suund näitab üha suuremat HIV levikut just parimas tööeas olevate inimeste seas vanuses 25-49, kes ei kuulu ühtegi riskirühma,“ ütles Tsahkna.
Terve Eesti Sihtasutuse andmetele viidates osutas Tsahkna, et Eestis on 18. jaanuari seisuga tuvastatud 8394 HIV viiruse kandjat ja aastas lisandub umbes 400 uut HIV positiivset inimest. Samas on umbes 4000 inimest, kes viirust kannavad, kuid seda ise ei tea ning on seega jätkuvalt aktiivsed levitajad.
„HIV-testimine on ainuke viis HIV-staatusest teadasaamiseks ja võimalikult õigeaegse ravi alustamiseks, mille tulemusel võib inimene elada kõrge eani täisväärtuslikku elu,“ rõhutas Tsahkna.
Tsahkna kinnitusel on HIV-testimine ja selle ravi on inimestele tasuta ja ravitakse kõiki nakatanuid.
„Riik on viimastel aastatel teinud jõudsaid samme kiirtestimisvõimaluste laiendamisel ja seda teed tuleb edasi minna. Samas jääb vajaka ühiskonna teadlikkusest, millest on tekkinud eelarvamused, stigmatiseerimine ja hirm selle teema suhtes, ning seda tuleb muuta läbi koolituste ja noorte seksuaalkasvatuse,“ lisas Tsahkna.
Riigikogu sotsiaalkomisjon korraldas koostöös ettevõtete koalitsiooniga „Ettevõtted HIV vastu“ kolmapäeval, 23. jaanuaril Riigikogu liikmete HIV-teemalise koolituse ning kiirtestimise.
Täiendav informatsioon: RK sotsiaalkomisjoni esimees, Margus Tsahkna
telefon 51 50 618

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

 

 

 

 

 

Tagasiside