Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni tänasel istungil tutvustas Eesti Geenivaramu direktor professor Andres Metspalu personaalse meditsiini rakendamise võimalusi. Tema nägemuses on Eestis tekkinud vajadus, aga ka võimalused personaalse tervishoiu juurutamiseks. Uudne geenianalüüsil põhinev meetod (nn digi-geen) aitaks juba perearsti tasandil võtta arvesse patsientide geneetilist omapära, selgitada välja haigusriskid ja võimalikud ravimite kõrvaltoimed ning doos. Metspalu tegi ettepaneku alustada pilootprojektiga, kus arstid saaksid aasta jooksul patsientide geeniinfot kasutada.
Sotsiaalministeeriumi esindaja sõnul tuleks nimetatud projekti elluviimisel teha koostööd nii haridus- ja teadusministeeriumi kui ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga. Personaalmeditsiini rakendumine tooks Eestisse uusi investeeringuid. Haigekassa esindaja avaldas arvamust, et pikemas perspektiivis tagab personaalmeditsiin maksumaksja raha ratsionaalsema kasutamise.
„Eesti on ainulaadne selle poolest, et oleme rakendanud riikliku e-tervise süsteemi, mis võimaldab rakendada geenikaardil põhineva personaalmeditsiini iga inimese tervise parendamise ette,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
Sotsiaalkomisjon toetas pilootprojekti elluviimist ja rahastamise võimaluse leidmist Euroopa Liidu järgmise finantsperioodi, sealhulgas teadus- ja arendustegevuse tervisevaldkonna vahenditest.

Riigikogu pressitalitus

Margit Liivoja, 631 6353
[email protected]

08.04.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagasiside