Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon kuulas täna seoses Eesti Töötukassa nõukogu otsustusvõimetusega ära tööturu osapooled ja jätkab arutelu antud teemal oma homsel erakorraliselt istungil kell 9.

„Täna me oleme olukorras, kus töötukassa eelarve on vastu võtmata ja töötukassa juhatuse volitused lõpevad 15. aprill, mis tähendab, et töötukassa muutub tegutsemisvõimetuks. Kuna ka tänasel arutelul osapoolte vahel kokkulepet ei sündinud, on ilmselt vältimatu muuta seadust, et tagada töötukassa toimimine ja otsida võimalusi dialoogi taastamiseks mõnevõrra pikemas perspektiivis. Loodan, et see on võimalik ning Vabariigi Valitsuse ja tööturu osapoolte vaheline dialoog ka taastatakse. Praegune olukord on läinud liiga ultimatiivseks, millest ei sünni kasu tegelikele abivajajatele," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

Oma homsel istungil on sotsiaalkomisjonil Tsahkna kinnitusel kavas arutada töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu algatamist, millega antakse töötukassa nõukogu otsustusvõimetuse korral õigus juhatuse liikmete nimetamiseks või tagasikutsumiseks Vabariigi Valitsusele. Ka antakse valitsusele õigus kinnitada töötukassa eelarve olukorras, kus töötukassa nõukogu ei ole seda tähtaegselt teinud.

"Sisuliselt on meie ülesanne likvideerida olukord, kus töötukassa peaks oma uksed sulgema, millel oleks katastroofilised tagajärjed meie tööturule ja majandusele laiemalt," ütles Tsahkna.

Tänasel sotsiaalkomisjoni istungil osalenud sotsiaalministri Hanno Pevkuri kinnitusel tuleb midagi ette võtta olukorras, kus töötukassa juhatuse liikmete volitused lõpevad ja eelarve on vastu võtmata. Pevkuri sõnul ei ole võimalik tööturuteenuseid finantseerida 1/12 põhimõttel, kuivõrd plaanitavad kulutused jaotuvad kuude lõikes ebaproportsionaalselt. Lisaks tuleks aluseks võtta 2011. aasta kulutuste tase, samas kui 2012. aasta kulutused on planeeritud suuremana. See tähendab Pevkuri sõnul, et osadest teenustest tuleks loobuda.

Tänasel kohtumisel jäi Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis oma senise seisukoha juurde, et tööandjate esindajate osalemisel töötukassa nõukogus puudub mõte, juhul kui valitsus nõukogu seisukohtadega ei arvesta ja töötukassa vahendid täidavad riigieelarvelisi eesmärke. Kriis pidas dialoogi jätkumise eelduseks varem kehtinud olukorra taastamist.

Ametiühingu Keskliidu esimees Harri Taliga ja TALO juhatuse esimees Agu Tuuling rõhutasid dialoogi jätkumise vajadust. Ka Taliga hinnangul tuleks selleks seni kehtinud olukord taastada.

 

Tagasiside