Sotsiaalkomisjon arutas pensionikindlustussüsteemi jätkusuutlikkuse küsimust
Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas 19.11.2013 avalikul istungil pensionikindlustussüsteemi jätkusuutlikkuse küsimust. Istungil jäi kõlama seisukoht, et praegune pensionikindlustussüsteem toimib. Samas on vaja langetada põhimõttelisi otsuseid tegutsemiseks edaspidi.
„Pensionisüsteem on pika vinnaga ja täna tehtud otsused jõuavad inimesteni kümnete aastate pärast. Kuna rahvaarv Eestis kiiresti ei tõuse, pensionäride arv suureneb ja eluiga kasvab, siis peab riik täna üle vaatama, kuidas on otstarbekas pensionisüsteemi ümber korraldada,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
Pensionisamba süsteemist toimimise käsitlemisel peeti kõige murettekitavaks kolmandat sammast, sest sinna panustab oodatust vähem inimesi. „Murelikuks teeb, et kõige rohkem muretsevad pensioni pärast praegused pensionärid. Tegelikult peaksid aga hoopis noored muretsema oma pensioni pärast,“ märkis Tsahkna.
Alates 2012. aastast on tööandjal võimalus teha töötaja eest sissemakseid kolmandasse sambasse tulumaksuvabalt. Istungil peeti oluliseks tööandjate panuse suurendamist.
Olulise probleemina toodi välja sotsiaalvaldkonna muud puudujäägid akumuleerunud pensionisüsteemis. Näiteks rahvatervise probleemid on kuhjunud ja aastate jooksul on olnud madalad ka tööpoliitika kulud.
Sotsiaalministeeriumil on kavas läbi viia töövõimetuskindlustuse reform. Kui Eestis on orienteeruvalt 850 000 tööealist inimest, siis hetkel on püsivalt töövõimetuid inimesi ligi 98 800. Nendest 2/3 ei tööta. Prognoosi järgi kasvab Eestis töövõimetute arve 176 000-ni. Kuna tööturg vajab inimesi, siis aidatakse neid töö leidmisel ja selle hoidmisel. Samuti korrastatakse administratiivset korraldust.
Avalikul istungil tegid ettekanded rahandusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, Eesti Väärtpaberikeskuse, Eesti Kindlustusseltside Liidu ning uuringutekeskuse Praxis ja Tartu Ülikooli esindajad.
Asjakohaste ministeeriumite ja ametkondade kõrval osalesid avalikus istungil ka riigikontrolli, Eesti Pangaliidu, Eesti Fondihaldurite Liidu, finantsinspektsiooni, Eesti Pensionäride Ühenduste Liidu, Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu esindajad.
Riigikogu pressiteenistus
19. november 2013
Kati Varblane, 631 6353, 51 69 152
[email protected]
Päringud:
[email protected]