Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees  Andres Metsoja ja Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi arutasid omavahel Kaitseliidu maine ja toimimise küsimusi seoses Lihula sündmustega.

Viimase nädala jooksul on endise kaitseliitlase (liige kuni aastani 2013) Mikk Tarraste koletu teo pärast seatud kahtluse alla Kaitseliidu maine. Seejuures unustatakse, et üks ohvritest, mootorrattur Virgot Rägastik oli samuti Kaitseliitlane, kes täitis enda kodanikukohust ja otsustas Tarrastele järgneda.

Kaitseliit on unikaalne organisatsioon, kuna ta on loodud rahva enda poolt, vajadusest kaitsta ennast, lähedasi ja kogukonda. Alguses oli aktiivsete ja arukate inimeste tervest talupojamõistusest tulenev algatus seljad kokku lüüa ja oma kodu kaitsta. Alles selle najal sai hakka looma iseseisvust – 1918 ja 1990. aastail.

Saabuva Võidupüha kangelane on kindlasti Kaitseliidu Tallinna maleva Toompea malevkonna kaitseliitlane Virgot Rägastik. Oma käitumisega õhtul vastu 7. juunit Lihulas kehastas ta seda, milline peaks olema kaitseliitlane: tähelepanelik oma kogukonna suhtes ja julge seaduserikkumise peatamiseks. Virgot liitus Kaitseliiduga alles selle aasta alguses, sellegipoolest tunnistavad kaasvõitlejad teda, kui tõelist kamraadi, nagu teda juba varasemalt teavad tema põlised sõbrad. Kahjuks Virgotit ei ole enam, aga on eeskuju ja sümbolina jääb ta Kaitseliidu arhetüübiks: ennastohverdav ja kogukonna eest seisev.

Käesolev aasta on Kaitseliidu vajalikkust tõestanud ka palju laiemal moel. Eriolukorra lahendamisel osales üle kahe kuu vältel paar tuhat vabatahtlikku Kaitseliidust ja Naiskodukaitsest, olles oluliseks reserviks nii Politsei- ja Piirivalveametile, Terviseametile, Häirekeskusele, Riigikantseleile ja teistele partneritele. Kaitseliit on valmis toetama meie inimesi ja ühiskonda, kuna nad on organiseeritud, väljaõpetatud ja nad on kõikjal Eestis.

Kaitseliit on vabatahtlik organisatsioon, millel on võimekus panustada pikaajalises kriisis ning ka mitte-sõjalistes valdkondades. Ajaloost teame, et Kaitseliidul on Eesti riigi ja inimeste turvatunde säilimisel oluline roll.

Tagasiside