Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni viieliikmeline delegatsioon kohtus teisipäeval (5.03) oma nädalasel töövisiidil USAsse ÜRO peasekretäri asetäitjaga rahuvalveoperatsioonide alal Hervé Ladsous’iga ja Rahuloome toetusbüroo (UN Peacebuilding Support Office) ning Humanitaarabi koordineerimisbüroo (OCHA – Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) juhtivekspertidega.

New Yorgis ÜRO peakontoris toimunud kohtumisel Herve Ladsous’iga tõdeti, et Eesti on olnud aktiivne rahuoperatsioonides osaleja, ja seda nii NATO, Euroopa Liidu kui ka ÜRO juhitud missioonidel. Märgiti, et ÜRO rahuvalvealane tegevus annab võimaluse pärast NATO sõjalise operatsiooni lõppu Afganistanis rakendada Eesti kaitseväelaste kogemusi ka mujal maailma kriisikolletes, seda nii ekspertide, staabiohvitseride kui ka üksuste tasemel.

„Eestil on plaanis panustada senisest enam ÜRO erinevatesse rahuvalvemissioonidesse juba lähiaastatel,“ kinnitas kohtumisel Eesti delegatsiooni juhtinud riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.

Kohtumisel ÜRO Rahuloome toetusbüroo juhtidega tõdeti, et konfliktide ennetamisel ja konfliktijärgse stabiilsuse tagamisel on üha olulisemaks muutumas rahuloome alane tegevus (ÜRO terminoloogias peace-building). Eesti poole kinnitusel on Eestil selles valdkonnas olemas kogemus, mis puudutab riiklike institutsioonide loomist, õigusriikluse tugevdamist ja julgeolekusektori reformi. Kohtumisel kutsuti Eestit oma kogemust ning tuge pakkuma ka kaugemale kui Euroopa.

Kohtumisel ÜRO Humanitaarabi koordineerimisbüroos olid arutelu all võimalikud Afganistani tulevikuarengud ning rahvusvahelise abi prioriteedid nii Afganistanis kui ka Süürias ja Malis.

Riigikaitsekomisjoni delegatsiooni kuuluv Marianne Mikko osales samal ajal ka New Yorgis toimuval naiste õiguste ja olukorra edendamise teemalisel ÜRO Naiste staatuse komitee (CSW – Commission on the Status of Woman) istungil.

Riigikaitsekomisjoni delegatsioon on visiidil USAs kuni kuni selle nädala lõpuni. Delegatsiooni kuuluvad peale Mati Raidma ja Marianne Mikko ka riigikaitsekomisjoni liikmed Tõnu Juul, Ülo Tulik ning Tarmo Leinatamm.

 

 

Tagasiside