Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni delegatsioon kohtus eile (31.01) Kabulis Afganistani parlamendi alamkoja (Wolesi Jirga) asespiikri Abdul Zahir Qadeer’i, ülemkoja (Meshrano Jirga) asespiikri Mohammad Alam Izedyar’iga, parlamendi kaitsekomisjoniga ja Euroopa Liidu sõprusgrupiga.

„Riigikogu Eesti-Afganistani sõprusgrupi juhina on mul hea meel tõdeda, et Afganistani kolleegide huvi Eesti vastu on suur. Ka väljendasid nad soovi teha meiega tihedamat koostööd,“ ütles riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.

Raidma sõnul tekkis Riigikogu liikmeil Afganistani kolleegidega hea kontakt, ja töine päev parlamendis andis Raidma kinnitusel neile palju uusi ideid edaspidiseks koostööks.

Ühisarutelul Euroopa Liidu sõprusgrupiga käsitleti ELi panust Afganistani ühiskonna ülesehitusse. “Kohtumisel jäi kõlama tõdemus, kui tähtis on suurendada Afganistani naiste osalemist ühiskondlikus elus. Talibani võimu ajal olid naised ju täielikult kõrvale tõrjutud,“ lausus riigikaitsekomisjoni liige Marianne Mikko, kelle arvates tegeleb ELi delegatsioon Afganistanis selle probleemiga väga tõsiselt.

Kabulis kohtusid Riigikogu liikmed ka Afganistani relvajõudude juhataja kindral Sher Mohammed Karim’iga, kes andis neile ülevaade relvajõudude arengutest ja tulevikuväljavaadetest. Raidma kinnitas, et Afganistani relvajõudude praegune tase annab lootust püsida julgeolekuvastutuse üleandmise ajakavas. Viimasest lähtuvalt peaks Afganistan alates 2014. aastast võtma vastutuse riigi julgeoleku eest täielikult enda kanda.

„Kindral hindas Eesti kaitseväelaste tegevust väga kõrgelt. Arvestades operatsiooniala keerukust Helmandi provintsis, on Eesti jalaväekompanii kindrali silmis oma kaalult täiesti võrreldav USA pataljoni-suuruse üksusega. Kindral ütles, et eestlased on eesmärgikindlad ja pühendunud ning nende koostöö Afganistani armee üksustega on väga hea, “ märkis Raidma.

Kohtumisel NATO juhitud julgeolekutagamisjõudude ISAF asekomandöri briti kindralleitnant Adrian Bradshaw’ga olid kõne all järgnevate aastate arengud Afganistanis. ISAFi asekomandör rõhutas, et Eesti panus riigi stabiliseerimisel on väga oluline. „Lähiaastate murdepunktiks on vastutuse üleandmise edukus ning julgeolekuolukorra areng riigi lõuna- ja idaosas,“ vahendas Raidma komandöri arvamust.

Kabulis kohtusid riigikaitsekomisjoni liikmed veel sealsete NATO liikmesriikide diplomaatidega ning ELi politseimissiooni ja NATO väljaõppemissiooni juhtidega. Samuti kohtus Eesti delegatsioon Kabulis eestlastega, kes seal töötavad ja kes teenivad välismissioonidel, ning külastas Afganistani relvajõudude väljaõppekeskust.

Riigikaitsekomisjoni delegatsiooni kuuluvad lisaks Raidmale ja Mikkole ka Lauri Laasi, Aivar Riisalu ja Ülo Tulik.

Riigikogu pressitalitus
1. veebruar 2012
 

 

Tagasiside