Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraat Marianne Mikko ütles täna riigikogus peetud julgeolekupoliitilisel arutelul, et Eesti julgeolek ei ole kunagi varem nii hästi kaitstud kui pärast äsjast NATO tippkohtumist.

Läinud nädalal toimunud Walesi tippkohtumist võib Mikko hinnangul lugeda Eesti jaoks ajalooliseks. „Eesti, nagu ka Läti, Leedu ja Poola jaoks on ülioluline, et Walesis kinnitasid 28 liitlasriigi liidrid valmidust luua väga kõrges valmisolekus NATO reageerimisüksus, mis suudab end koguda kahe ööpäeva vältel. See üksus maandub ja maabub NATO idapiiririiki, kus teda ootab eelpaigutatud varustus ja toetab infrastruktuur. Ta teeb seda, mida nimetatakse maailma parimaks kaitseks,“ ütles Mikko.

Eesti sai Walesis ka kinnituse, et küberrünnakule vastamine on osa NATO kollektiivkaitsest ja et artikkel viie rakendamist otsustatakse iga küberrünnaku juhtumi korral eraldi, sõnas Mikko.

Riigikaitsekomisjoni liige Mikko rõhutas oma kõnes ka Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama Eesti-visiidi tähtsust. „President Obama nimetas siinsamas Tallinnas kollektiivkaitse artiklit murdumatuks ja igaveseks, millel rajaneb NATO olemise loogika. Artikkel viie vankumatu põhimõte on, et ühte alliansi liikmesriiki rünnates saab ründaja vastulöögi,“ lausus Mikko.

„Maailma sõjaliselt võimsaima riigi presidendi kingitus Ämari treeningkeskuse kujul annab sügava kindlustunde, et liitlasväed on jätkuvalt kohal. Nendele, kelle põhiküsimuseks on NATO baaside olemasolu, siis “jätkuv kohalolek” tähendab just sedasama, mida tavakodanik mõistab baaside all,“ lisas Mikko.

Täiendav info:

Marianne Mikko

56463614

Tagasiside