Riigikogu riigikaitsekomisjon otsustas oma tänasel istungil konsensuslikult saata Riigikogu täiskokku eelnõud, mis pikendavad kaitseväe kasutamist 2012. aasta lõpuni ISAFi operatsioonis Afganistanis (119 OE), Euroopa Liidu piraatlusevastases operatsioonis Atalanta (122 OE) ja NATO reageerimisjõudude koosseisus (117 OE). Eelnõud on Riigikogu täiskogus 17. novembril. Komisjoni ettepanek on eelnõude esimene lugemine lõpetada ja viia teine lugemine ning lõpphääletus läbi 7. detsembril. Tänasel komisjoni istungil tutvustas eelnõusid kaitseminister Mart Laar.
Eelnevalt arutas riigikaitsekomisjon koos väliskomisjoniga avalikul istungil põhjalikumalt Afganistani edasisi arenguid. Nagu osutas seal ettekande pidanud välisminister Urmas Paet, lepiti juba NATO tippkohtumisel Lissabonis 2010. aastal kokku, et vastutus Afganistani julgeoleku eest antakse Afganistani valitsusele ja julgeolekujõududele üle 2014. aasta lõpuks ja seejärel panustatakse eelkõige tsiviilülesehitustöösse. Paet märkis, et 5. detsembril toimub Bonnis konverents, kus võetakse lähemalt vaatluse alla Afganistani areng aastatel 2015-2024.
„Afganistani edasine areng on nii rahvusvahelisele julgeolekule kui ka selle riigi enda rahvale väga oluline teema. Tegemist on sügava kriisiga, mida ei saa võita nagu lahingut, vaid kriisiga tuleb järjekindlalt tegeleda. Nii jääb rahvusvaheline abi vajadus ka edaspidi vältimatuks, mis tähendab, et ka Eesti jätkab erineval moel panustamist Afganistani arengusse ka tulevikus,“ ütles riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.
Tänasel avalikul istungil osalesid ka Eesti eriesindaja Afganistanis Väino Reinart, kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ja kaitseväe juhataja kindral Ants Laaneots.
Otsuse eelnõude
"Kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel rahutagamismissioonil Afganistanis" (
119 OE), "
Kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel Euroopa Liidu piraatlusvastase operatsiooni Atalanta ning NATO mereoperatsiooni Active Endeavour koosseisus" (
122 OE) ja
"Kaitseväe kasutamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel NATO reageerimisjõudude koosseisus" (
117 OE) kohta vt lähemalt Riigikogu kodulehelt.