Rahanduskomisjoni liikmete kohtumisel Euroopa Parlamendi maksukomisjoni delegatsiooniga oli kõne all maksusüsteemi lihtsustamine ja konkurentsivõimekus.

EPi delegatsiooni liikmed eesotsas Regina Doherty´ga soovisid teada, mis põhjustab probleeme tänaste ELi reeglite puhul ja milliseid lahendusi vajame. Tänavusel ringreisil valiti Eesti külastamine välja seoses siinse maksusüsteemi lihtsuse, suhteliselt madala üldise maksutasemega ja kõrge digitaliseerituse taseme pärast.

Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann, aseesimees Andrei Korobeinik, liikmed Maris Lauri ja Aivar Sõerd selgitasid Eesti maksusüsteemi erinevaid aspekte.

Akkermann märkis, et Eesti maksusüsteem on selge ja arusaadav ning maksude maksmine on tehniliselt lihtne. Eestlased on maksukuulekad, mõistavad maksude olemust ning maksude maksmise vajadust.  Samas suurem osa ELi tasandi reeglitest, eriti otseste maksude valdkonnas, tekitavad tihti meie süsteemi ebavajalikku keerukust juurde. „Seetõttu tervitame väga Euroopa Komisjoni projekti ELi maksusüsteemi lihtsustamiseks ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise eesmärgil,“ tõi Akkermann esile Eesti seisukoha.

Ta selgitas, et Eesti ettevõtete tulumaksusüsteem ei tekita ettevõtjatele perioodipõhist tulumaksukohustust, vaid maksustab üksnes ettevõttest väljavõetud kasumit, mis võimaldab kasumi reinvesteerimist. Erandiks vaid pankade maksustamine ja ajutiselt kehtiv julgeolekumaksu komponent.

Eesti seisis tugevalt vastu käibemaksu digiajastu paketi platvormimajandust puudutavale osale. See oleks tekitanud ebaõiglase täiendava maksukoormuse nendele ettevõtetele, kes osutavad majutus- ja reisijaveoteenust läbi platvormi, aga ei ole käibemaksukohustuslased.

Euroopa Parlamendi maksukomisjoni liikmetel olid kohtumised veel rahandusminister Jürgen Ligi, Maksu- ja Tolliameti ning äriühingute esindajatega.

 

 

 

 

 

Tagasiside