Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

11. juunil on kõigil huvilistel võimalik kuulama tulla rahvusvahelise töögrupi tutvustust üleeuroopalise tolerantsuse mudelseaduse kohta.

Mudelseadus annab Euroopa riikidele ette põhimõtted ja soovitused tolerantsuse edendamiseks.
Töögrupi lõi Poola endise presidendi Aleksander Kwasniewski juhitud Euroopa Tolerantsuse ja Lepitamise Nõukogu (European Council for Tolerance and Reconciliation – ECTR).
Töögruppi kuuluvad Rein Müllerson (Eesti), Yoram Dinstein (Iisrael), Ugo Genesio (Itaalia), Daniel Thurer (Šveits) ja Rudiger Wolfrum (Saksamaa).

„Mudelseadus käsitleb probleeme, mis on seotud rassilise, etnilise ja religioosse sallimatusega, antisemitismi ja islamofoobia ilmingutega mitmetes Euroopa riikides,“ ütles viieliikmelisse töögruppi kuulunud Eesti õigusteadlane Rein Müllerson.
„See rõhutab tolerantsuse laiendamise vajadust Euroopa ühiskondades ning käsitleb ka tolerantsuse piire. Mitte kõik ideoloogiad ja praktikad ei saa olla vastuvõetavad Euroopa ühiskondades.“

Mudelseadus annab tolerantsuse definitsiooni ja kirjeldab tolerantsuse üldiseid põhimõtteid ja karistamisele kuuluvat tegevust ning toob näiteid erinevaid inimgruppe laimavatest väljenditest.
Samuti on mudelseaduses välja pakutud haridust ja massimeediat puudutavaid konkreetseid punkte, mis võiksid olla sees riikide seadusandlustes tolerantsuse edendamiseks.

Müllersoni sõnul sai töögrupp oma esialgse projekti valmis 2012. aasta lõpus ja on seda esitlenud nii Europarlamendis kui ka mitmete riikide seadusandjate (Poola, Ungari, Itaalia, Horvaatia) ees.
„Nende arutluste eesmärgiks on olnud saada tagasisidet nii erinevate riikide seadusandjatelt kui ka ühiskondadelt laiemalt,“ lisas ta. „Tagasiside projektile on olnud üldiselt positiivne.
Töögrupp on arvestanud kriitilisi kommentaare ja vastavalt nendele täiendanud ja korrigeerinud oma dokumenti.“

Riigikogus tutvustavad projekti:

Rein Müllerson, Eesti õigusteadlane ja Rahvusvahelise Õiguse Instituudi president
Yoram Dinstein, Tel-Avivi ülikooli endine president ja rektor, Rahvusvahelise Õiguse Instituudi liige
Dr Ireneusz Bil, Euroopa Tolerantsuse ja Lepitamise Nõukogu peasekretär


Üritus toimub Riigikogu konverentsisaalis algusega kell 11, orienteeruv kestus 1 tund. Töökeel on inglise keel, sünkroontõlge eesti keelde.

Ülekannet on samuti võimalik jälgida veebis aadressil: https://www.riigikogu.ee/index.php?id=173840

 

Tagasiside