Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni esimees Enn Eesmaa ja väliskomisjoni aseesimees Mihhail Lotman osalesid täna Ljubljanas toimuval Euroopa Liidu parlamentidevahelisel ühise välis- ja julgeolekupoliitika ning ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika (CFSP/CSDP) videokonverentsil.

Eesmaa rõhutas oma sõnavõtus vajadust EL riikide tihedama koostöö järele Euroopa ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames ning tõi esile, et Eesti osaleb väga aktiivselt Euroopa kaitsealgatustes. Sellised algatused nagu alaline struktureeritud koostöö (PESCO) ja Euroopa kaitsefondide pilootprogrammid käivitati Eesti eesistumise ajal 2017. aastal, meenutas Eesmaa. “Täna oleme aktiivsed osalejad Euroopa Liidu strateegilise kompassi protsessis, millega liikmesriigid kujundavad ELi julgeoleku- ja kaitse­poliitika lähema 10 aasta strateegiat,” ütles Eesmaa ametikaaslastele. 

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees tõi esile, et Eesti panustab oluliselt Euroopa julgeolekut mõjutavatesse sõjalistesse operatsioonidesse ja meie kaitseväe suurim panus on Sahelis (Prantsusmaa juhitud operatsioonides Barkhane ja Takuba). Lisaks panustab Eesti EL missiooni Malis ning osaleme operatsioonil Irini.

Eesmaa rõhutas, et Euroopa Liit peab keskenduma küsimustele, mis suurendaksid praktiliselt liikmesriikide kaitsevõimet ja lisaksid väärtust Euroopa julgeolekuarhitektuurile, mille nurgakivi on NATO.

Konverentsi avas EL Nõukogu praeguse eesistuja Sloveenia presidendi Borut Pahori sõnavõtt, konverentsil osales lisaks EL riikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi liikmetele ka EL kõrge esindaja Josep Borrell.

Tagasiside