Riigikogu õiguskomisjon jätkas täna arutelu valitsuse algatatud karistusseadustiku ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu (140 SE) üle, mis käsitleb inimkaubanduse, prostitutsiooni ja ebaseadusliku doonorlusega seotud kuritegevust, ning kuulas ära teemaga seotud sidusgruppide ja ametkondade esindajad. Tänane arutelu keskendus eelkõige kohaldatavatele karistusmääradele, kuid ka mitmetele sisulistele aspektidele nagu isiku kallutamine prostitutsioonile abituse või haavatavuse seisundis. 

„Eelnõu sisuga oleme me täna juba enam-vähem rahul. Võrreldes algse versiooniga oleme prostitutsiooniga seotud kuritegude koosseisud, sealhulgas alaealistega seotud kuriteod, täpsemini lahti kirjutanud,“ ütles eelnõu ettekandja õiguskomisjoni liige Andres Anvelt.

Üheks põhiküsimuseks on Anvelti sõnul  jäänud sanktsioonid. „Karistusmäärad on need, mis määravad, millise sõnumi me ühiskonnale anname ja kui suureks ohuks me peame inimkaubandust ja prostitutsiooni vahendamist. Meie sõnum on see, et sanktsioonid ei tohi muutuda leebemaks ning igasugune prostitutsiooni vahendamine ja inimkaubandus on Eestis raskesti karistatav kuritegu,“ ütles Anvelt.

Anvelti kinnitusel on komisjon kohtunud tänaseks kõigi sidusgruppidega, kelle ettepanekuid ka edasise töö käigus arvestatakse. Komisjoni jätkab eelnõu arutelu oma järgmise nädala istungitel.

Tänasel arutelul osalesid MTÜ Eluliin esindaja Eda Mölder, Eesti Naisteühenduste Ümarlaua ja Eesti Naiste Varjupaikade Liidu esindaja Eha Reitelmann, Naisjuristide Ühenduse juhatuse liikmed Maarika Pähklemäe, Külli Kaldvee ja Jana Kitter, sotsiaalministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse osakonna nõunik Kristiina Luht, Viru Ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör  Margus Kurm, Põhja Politseiprefektuuri eriasjade uurija  Ardo Ranne, justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse juhataja Astrid Asi ning nõunik Tanel Kalmet ja Riigikohtu kriminaalkolleegiumi nõunik Andres Parmas.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside