Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu


Euroopa Liit (EL) soovib luua Euroopa veebipõhist vaidluste lahendamise platvormi, millele saavad vahetu juurdepääsu nii tarbijad kui kauplejad ning mille kaudu on võimalik edastada piiriülesed vaidlused pädevale kohtuväliselt vaidlusi lahendavale üksusele.

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas ütles BNS-ile, et komisjonis arutlusel olnud direktiivide eesmärk on arendada EL-i ühtset digitaalteenuste turgu ja kaitsta tarbijate õigusi piiriüleses kaubanduses. "Veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi toimimise peamiseks eeltingimuseks on vaidlusi kohtuväliselt lahendavate üksuste olemasolu, kus on võimalik lahendada vaidlus kiiresti, lihtsalt ja odavalt," sõnas Aas. "Tarbijatel ei ole alati võimalik saada tulemuslikku õiguskaitset ja seda eriti piiriüleste tehingute puhul."

Aas märkis, et kohtumenetlusi peavad tarbijad üldiselt kulukaks, aeganõudvaks ja koormavakas ning sageli isegi ei proovita kohtu kaudu õiguskaitset otsida. "Eurobaromeetri andmetel ei pöördunud 2010. aastal 39 protsenti Euroopa tarbijatest probleemi tekkimisel kohtusse" sõnas Aas. "Hinnanguliselt moodustavad ostetud kauba või teenustega seotud probleemidest Euroopa tarbijatele põhjustatud kahjud 0,4 protsenti EL-i sisemajanduse koguproduktist."

Ta lisas, et direktiivi eelnõuga kohustatakse liikmesriike tagama, et kohtuväline lahendamine on võimalik igasuguste tarbijavaidluste puhul olenemata majandusvaldkonnast ja tarbija elukohast või kaupleja asukohast.

Tallinna toimetus, +372 610 8875, [email protected]

 

 

Tagasiside