Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjon külastas Harjumaal Harku vallas asuvat Metsaküla Piim AS-i. Omanik Jaan Metsamaa tutvustas piimatootmist ja andis ülevaate ettevõtte tegevusest. Laudakülastusele järgnes arutelu Kumna Kultuuriaidas.

Jaan Metsamaa tõi välja olulisemad probleemid, mis piimatootjatele muret tekitavad. Piima saaks Eestis toota rohkemgi, kui seda praegu tehakse, kuid puudub turg. Eesti töötleval tööstusel ei ole piisavalt võimsust. Päevas toodetakse ligikaudu 3300 tonni piima, millest välja veetakse 450 tonni, enamasti Leetu. Eesti piimatööstused suudavad vastu võtta vaid kuni 1700 tonni ja on orienteeritud pigem siseturule. Kuna aga siseturg on piiratud, tuleb piimanduse jätkusuutlikkuse tagamiseks jõuda välisturule. Piimatootmise potentsiaali aitaks paremini realiseerida ühistegevus.
Suur mure on veisekasvatajatel keskkonnakomplekslubade nõudega rohkem kui 300 piimalehmaga farmidele. Metsamaa sõnul on loa taotlemine väga kallis ja vaevanõudev protsess. Eesti ei peaks olema püham kui paavst ise ning direktiivi nõudeid ei peaks nii rangelt rakendama. Piimakarja puhul ei ole oht keskkonnale nii suur kui nt sea- või linnukasvatuse puhul, seetõttu ei peaks nõuded olema nii karmid. Komisjon lubas seda teemat koos keskkonnakomisjoniga arutada ning kaaluda nõuete leevendamist.
Räägiti ka erimärgistatud kütuse kasutamisest ning investeeringutoetustest.

Lisainformatsioon Kalvi Kõva (tel 521 6732, [email protected])  
 

Tagasiside