Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel istungil oli arutusel toiduabi jagamise põhimõtted Eestis ja Euroopa Liidus ning Eesti Toidupanga tegevus.

Merle Ploompuu Sotsiaalministeeriumist andis ülevaate Euroopa abifondist, toiduabi jagamisest ja abi sihtgrupist. Suurima probleemina tõi ta välja Euroopa Komisjoni määrusest tuleneva nõude, et toidu jagamise kulud võivad olla kuni 5% toidu ostukuludest. Ministeeriumi hinnangul ei ole see piisav, vaja oleks 8-10%. Vastava ettepaneku on ministeerium ka Euroopa Komisjonile teinud, kuid kiiret vastust sellele oodata ei ole. Räägiti ka sellest, kui palju on jagatavas toiduabis kohalikke toiduaineid. ELi põhimõte on, et jagatava toidu saamiseks korraldatakse hange ja kaup ostetakse odavaima pakkumise teinud tootjalt, seega satub eestimaist kaupa pakkidesse vähe. Euroopa abifondi peamine eesmärk on siiski puudust kannatavatele inimestele toidu jagamine, mitte kohalike tootjate toetamine.

Eesti Toidupank koos kohalike omavalitsustega on Sotsiaalministeeriumi partneriks toiduabi jagamisel. Nele Hendrikson ja Riina Sirendi andsid ülevaate Eesti Toidupanga tegevusest ja eelarvest. Ka toidupanga suurimaks mureks olid tegevuskulud. Lõviosa toidupanga tuludest moodustavad eraisikute annetused, kuid ainuüksi neil rajanev eelarve ei ole jätkusuutlik. Kui praegu katab toidupank oma kulud varem saadud suurematest annetustest (Jõulutunnel) alles jäänud rahast, siis tuleva aasta suhtes kindlus puudub. Toidupanga esindajate sõnul oleks ideaalne, kui panga eelarves moodustaks kolmandiku eraisikute annetused, kolmandiku toetused erinevatelt fondidelt ning kolmandik tuleks riigilt või kohalikelt omavalitsustelt. Kuna toidupank on riigi partneriks toiduabi jagamisel, võiks riigi kanda olla toidupanga koordinaatorite töötasu. Abiks oleks ka Tallinnas asuva toidupanga keskuse rendimakse vähendamine, mida pank maksab Hoolekandeteenused AS-le.

Räägiti ka toidu raiskamise vähendamisele suunatud teavitustööst ja tegevustest.

Komisjon otsustas saata Sotsiaalministeeriumile, Keskkonnaministeeriumile, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ning Maaeluministeeriumile kiri, et juhtida ministeeriumide tähelepanu toidupanga rahastamises kujunenud olukorrale ja küsida arvamust probleemide lahendamise võimaluste kohta.

Arutati ka komisjoniliikmete osalemist messil Grüne Woche 2016 ja muid jooksvaid küsimusi.

Lisainfo: Ivari Padar (tel 631 6500, Ivari.Padar@riigikogu.ee) ja Lauri Luik (tel 631 6425, Lauri.Luik@riigikogu.ee)

Tagasiside