Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjoni tänase (05.06.2012) istungi teemaks oli talupidajate asendusteenistus. Istungil osalesid Eestimaa Talupidajate Keskliidu asendusteenistuse direktor Riina Kaldaru ja töödejuhataja Merle Magnus. Asendusteenistus rakendus 2007. aasta lõpus. Sellest ajast saadik on asendustalunike arv kasvanud 4 korda ja teenust kasutavate talunike arv 10 korda. 2011. aastal oli asendajaid kokku 36 ning teenust kasutas 146 tarbijat. Praegu on sõlmitud u 250 lepingut. Kaldaru sõnul on väga oluline, et talupidajad on hakanud asendajaid usaldama. Asendusteenus pakub talunikele kuni 80% riigipoolse toetusega asendusi aastas kuni 28 puhkepäevaks, kuni 21 haiguspäevaks ja kuni 5 päevaks alla 7 a haige lapse hooldamiseks.

Kaldaru ja Magnus tõid välja põletavamad probleemid, mille lahendamiseks oodatakse komisjonipoolset toetust. Asendusteenistuse ettepanek on laiendada toetust põllumajandustootja abikaasale, kes tihtilugu ongi see, kes täiskoormusega laudas töötab. Samuti soovitakse rakendada asendustoetust sünnituseelsel ja -järgsel perioodil, et vähendada riske emade ja beebide tervisele. Kuna vegetatsiooniperioodil töötab asendaja talus rohkem kui 8 tundi päevas, siis tuleks võimaldada ka 10-tunniseid tööpäevi. Ka peaks olema raskemate haiguste puhul, kui on vajalik pikem järelravi, võimalus saada asendustoetust rohkem kui 21 haiguspäeva ulatuses. Rohkem tuleks tähelepanu pöörata talupidajate sotsiaalsetele garantiidele ja uurida talupere tervist.
Komisjon otsustas pöörduda nende ettepanekutega põllumajandusministri ja sotsiaalministri poole ning vajadusel arutada teemat uuesti sügisel.

Lisainfo: Kalvi Kõva, 521 6732, [email protected] 
Riina Kaldaru, ETKL asendusteenistuse direktor, 516 6593, [email protected]

 

Tagasiside