Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjoni tänase (25.02.2014) istungi teemaks oli sigade Aafrika katk ja sellest tulenevad kauplemispiirangud ning meetmed taudi ennetamiseks Eestis, samuti Eesti seakasvatuse olukord laiemalt. Istungile olid kutsutud Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel, Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja asetäitja Pille Tammemägi, Eesti Tõusigade Aretusühistu esindajad Urmas Laht (OÜ Markilo), Kalmer Märtson (OÜ Hinnu Seafarm) ja Raul Maripuu (Valjala Seakasvatuse OÜ) ning Viru Lihaühistu tegevjuht Riho Kaselo.
 

Ago Pärtel andis ülevaate sigade Aafrika katku levikust Euroopas ning selle ennetamiseks kavandatavatest ja juba kasutusele võetud meetmetest Eestis. Tõsisemad katkukolded, kus nakatunud on kodusead, paiknevad Peterburi ümbruses ja Lõuna-Venemaal, kuid sel aastal avastati nakatunud metssigu ka Leedus ja Poolas. Kui katk peaks jõudma näiteks Petserimaale, on selle levik Eestisse vaid aja küsimus. Seetõttu on Veterinaar- ja Toiduamet teinud ettevalmistusi võimalikuks taudipuhanguks ning kavandanud ennetavaid meetmeid.
Urmas Laht andis ülevaate Eesti Tõusigade Aretusühistust ja seakasvatuse olukorrast Eestis. Ta märkis, et hindade languse ja ekspordipiirangute tõttu on seakasvatus jõudnud kriitilisse seisu ning kui probleemidele lahendusi ei leita, on mitmed tootjad sunnitud oma ettevõtted sulgema. 2007-2013 finantsperioodil ei olnud maaelu arengukavas sealihatootjatele toetusi ette nähtud. Ka pindalatoetust seakasvatajad üldjuhul ei saa, sest enamasti ei ole neil põllumajandusmaad ning nad ei kasvata ka ise teravilja. 2014-2020 finantsperioodil on neil maaelu arengukavast võimalik taotleda vaid tootjarühmadele mõeldud toetusi.
Seakasvatajad soovivad, et komisjoniliikmed selgitaksid olukorda sektoris poliitilisel tasandil ning et üheskoos otsitaks probleemidele lahendusi. Samuti oodatakse komisjonilt vastust Tõusigade Aretusühistu pöördumisele, kus on toodud ettepanekud sigade Aafrika katku ennetamiseks.

Lisainfo Kalvi Kõva (tel 521 6732, Kalvi.Kova@riigikogu.ee)
 

Tagasiside