Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjoni tänasel (06.11.2012) istungil tutvustas Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor professor Rando Värnik maaelukomisjoni tellitud uuringu „Maapiirkonna arenguvajadused ja -takistused“ lõpparuannet. Istungil osalesid ka Riigikogu õigus- ja analüüsiosakonna nõunikud Marika Kirch ja Toivo Mängel.

Uuring on koostatud kahe maakonna – Läänemaa ja Valgamaa näitel eesmärgiga välja selgitada, millised tegurid takistavad maapiirkonna arengut ja millised on vajadused arenguks.

Värniku sõnul on maapiirkonna mistahes valdkonna arengu aluseks majandus ja olukord ettevõtluses.

Eesti ettevõtetest tegutseb maapiirkonnas praegu ligikaudu kolmandik, neist 95% on mikroettevõtted. Ettevõtete arv vaadeldavates maakondades on kasvanud, kuid samas on küsitav, kui elujõulised ja konkurentsivõimelised nad on. Ettevõtjate seas läbiviidud küsitlus näitas, et ettevõtjad ei pea kohalike omavalitsuste ja riigi tegevust ettevõtluse toetamisel piisavaks. Nad ootavad rohkem tuge ning et kohalikud omavalitsused huvituksid oma piirkonna ettevõtjatest. Väga oluline on ettevõtjate, kohaliku omavalitsuse ja ka piirkonna mittetulundusühingute partnerlus oma piirkonna ja toodete turundamisel.

Suureks mureks ettevõtjate arvates on ka pädevate töötajate olemasolu. „Maamajandus on justkui keerdtrepil. Inimvara olukord, eeskätt kvalifitseeritud tööjõu puudus takistab ettevõtluses tootlikkuse kasvu, mis omakorda pidurdab ettevõtte arengut ja uute töökohtade loomist. Kui ei ole töökohti, suletakse koole ja kauplusi ning selle tulemusena lahkuvad ka tänased töökäed. Valitsuse  tasandil oleks tarvis horisontaalselt üle vaadata riigi erinevad poliitikad ja jälgida, et need toetaksid maaettevõtluse arengut,“ ütles maaelukomisjoni esimees Kalvi Kõva.

Lisainfo Kalvi Kõva (tel 521 6732, [email protected])

Tagasiside