Maaelukomisjon soovib ÜPP reformi käsitleva avalduse neljapäeval vastu võtta
Riigikogu maaelukomisjon arutas oma tänasel istungil 63 Riigikogu liikme algatatud Riigikogu avalduse „Eesti põllumajandusest ning Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika reformist“ eelnõu (306 AE) ja otsustas teha täiskogule ettepaneku eelnõu Riigikogu avaldusena vastu võtta. Eelnõu on täiskogu päevakorras neljapäeval, 15. novembril.
„Komisjon toetas väga üksmeelselt avaldust, millega tagataks selline ühise põllumajanduspoliitika süsteem, mis loob võrdsed konkurentsitingimused kõikidele Euroopa Liidu põllumajandustootjatele. Eesti põllumehed on väga tublilt oma tööd teinud, aga millegipärast on otsetoetused meie põllumeestele tunduvalt väiksemad, kui see on Euroopa Liidu nn vanades riikides,“ ütles maaelukomisjoni aseesimees Aivar Kokk.
„Me ei räägi täna sellest, kui suured on toetused, vaid sellest, et põllumehed kõigis kahekümne seitsmes riigis peaksid saama ühtemoodi põllumajandustoetust, nii et oleks võrdsed võimalused konkureerida ühisel Euroopa Liidu turul. Kindlasti me soovime meie põllumehele suuremat toetust, kui Euroopa Komisjon on välja pakkunud. Me ei saa nõus olla alla 70-75 protsendiga Euroopa Liidu keskmisest,“ ütles Kokk.
Riigikogu avalduse eenõus rõhutatakse, et Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tuleviku keskseks küsimuseks on võrdsete konkurentsitingimuste loomine Euroopa Liidu siseturul otsetoetuste reformimise ja nende võrdsustamise kaudu.
Selleks kutsub Riigikogu Euroopa Liidu liikmesriike, Euroopa Parlamenti ja Euroopa Komisjoni üles kehtestama selline ÜPP otsetoetuste süsteem, mis tagaks võrdsed konkurentsitingimused kõikidele Euroopa Liidu põllumajandustootjatele ning minema järgmisel Euroopa Liidu finantsperioodil üle uuele otsetoetuste arvestamise metoodikale, mis võimaldaks vältida olulisi erinevusi Euroopa Liidu otsetoetuste kõrgeima ja madalaima taseme vahel ning mis arvestaks majandus- ja keskkonnakriteeriume.
11.-12.novembril toimub Küprosel EL liikmesriikide rahvusparlamentide maaelu- ja põllumajanduskomisjonide esimeeste kohtumine, kus osaleb ka maaelukomisjoni esimees Kalvi Kõva. Kohtumisel arutatakse samu teemasid, mis leiavad käsitlemist Riigikogu avalduses – ÜPP reform, otsetoetuste ühtlustamine ja keskkonnasäästlike põllumajandustavade rakendamine.
Riigikogu pressitalitus
Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]
12.11.2012