Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjon kohtus täna kitsekasvatajatega, et arutada kitsekasvatamise ja selle toetamisega seotud probleeme. Kutsutud olid kitsekasvatajad Mare ja Rein Kotšin, Aadi ja Alvar Liibert ning Põllumajandusministeeriumi põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja Mai Talvik ja loomakasvatussaaduste büroo juhataja Liina Jürgenson.
Eestis on PRIA andmetel 3321 kitse, kuid kuna kitsekasvatamiseks ei ole toetusi ette nähtud, siis pole paljud kasvatajad oma loomi ka registrisse kandnud. Külalised rääkisid, millised on kitsepiima eelised ja miks sobib kitsekasvatus eelkõige noortele ja eakatele talupidajatele. Kitsekasvatajate mure on toetused ning nad soovivad, et võrdsete konkurentsitingimuste tagamiseks maksaks riik toetust ka kitsekasvatajatele.

Mai Talvik andis ülevaate EL praegustest ja järgmise finantsperioodi toetustest. Ta märkis, et kõik EL otsetoetused muutuvad alates tulevast aastast pindalapõhiseks. Praegu käivad läbirääkimised tuleva eelarveperioodi üle ning hetkel on paras aeg osaleda MAK 2014-2020 juhtkomisjoni ja PMANi töös.
Komisjoni soovitus kitsekasvatajatele oli, et loodaks oma katusorganisatsioon, mille kaudu saaksid kitsekasvatajad osaleda järgmise finantsperioodi toetusskeemide ja eelarve läbirääkimistel. Komisjoni poolt saadetakse ettepanek põllumajandusministrile arvata loodava kitsekasvatajate esindusorganisatsiooni esindaja PMANi koosseisu, et kaasata nad läbirääkimistesse.
Käesoleval perioodil saavad kitsekasvatajatel olemasolevate toetusskeemide raames taotleda näiteks väiketalunikele, mahetootjatele või alustavatele tootjaorganisatsioonidele mõeldud toetusi.
 

Tagasiside