Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjoni tänase istungi aruteluteemaks oli EL ühise põllumajanduspoliitika tulevik. Euroopa Parlamendi liige Ivari Padar andis ülevaate teema käsitlemisest EL erinevates institutsioonides ning eelkõige Euroopa Parlamendis. Tema sõnul on praegu, mil läbirääkimised käivad täie hooga, väga oluline selgitada ja põhjendada meie eesmärke.

Euroopa Komisjon on välja pakkunud otsetoetuste tasemete ühtlustamise kava, mille kohaselt otsetoetuste tase näiteks Eesti põllumeeste jaoks moodustaks järgmise finantsperioodi lõpuks vaid 58% EL keskmisest ning edasise ühtlustamise kohta plaan puudub. Samas on Eestis tootmise sisendite hinnad samasugused kui teistes liikmesriikides. Kuna järgmisel eelarveperioodil ühise põllumajanduspoliitika eelarve tervikuna väheneb, siis toetustasemete ühtlustamiseks peab osades liikmesriikides toetuste tase vähenema. On selge, et sellises olukorras kompromissi leida ja kokkulepet saavutada on väga keeruline. Erinevad institutsioonid on välja pakkunud erinevaid eesmärke ja viise otsetoetuste ühtlustamiseks, kuid otsustamine seisab alles ees ja seepärast on väga vajalik praeguses etapis oma seisukohad jõuliselt välja öelda. Ivari Padar märkis, et Balti riikidest valitud saadikud on teinud head koostööd, samuti kiitis ta kolme riigi tootjaorganisatsioonide lobitööd.
Otsused ühise põllumajanduspoliitika reformi kohta peaks langetatama käesoleva aasta lõpuks, kuid see eeldab, et varem on kokku lepitud finantsraamistik järgmiseks eelarveperioodiks.
Istungil osales ka Põllumajandusministeeriumi välissuhete ja arenduse asekantsler Peeter Seestrand.
 

Tagasiside