Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

12.-13. novembril 2015 käis maaelukomisjon visiidil Ida- ja Lääne-Virumaal. Tutvuti maheteravilja kokkuostu ja müügiga tegeleva ühistu Wiru Vili TÜ, Moe Peenviinavabriku ja Muddis Õllevabriku tööga ning Simuna Ivax OÜ kalakasvatusega. Külastati ka Moe Piiritustööstuse Muuseumi.

Andrus Koha, Alar Palla ja Mait Nõmsalu TÜ-st Wiru Vili tutvustasid komisjoniliikmetele ühistu tegevust ja mahevilja terminali. Wiru Vili TÜ korraldab mahedalt toodetud teravilja, kaunviljade ja õlikultuuride ühismüüki peamiselt globaalsetele turgudele. Välisturgude kõrval võiks mahetoodangut rohkem jõuda ka Eesti tarbijani. Suurim maheteravilja ostja Eestis on Estonian Spirit OÜ, millele kuuluvas Rakvere Piiritusetehases toodetakse mahepiiritust ja Moe Peenviinavabrikus sellest omakorda maheviina. Arutelul Wiru Vilja esindajatega räägiti maheteravilja ja muude mahepõllumajanduse saaduste turustamisest, tarbimisest ja populariseerimisest. Uuringud näitavad, et Eesti inimeste ostueelistused põhinevad hinnal, kuid otse tootjalt ostes ei olegi hinnavahe tava- ja mahetoidu vahel väga suur. Et tellimusi tuleks, oleksid mahetootjad valmis mõneks ajaks oma toodangu hinnad ka fikseerima. Riik saaks mahetoidu tarbimist edendada mahetoidu eelistamisega seal, kus toitlustamisel kasutatakse riigi raha (lasteaiad, koolid, kaitsevägi). Komisjoniliikmed olid seisukohal, et idee on hea ning et selle rakendamiseks oleks vaja kaasata Maaeluministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Sotsiaalministeerium. Samuti oleks vaja analüüsida, kas tootjad ja tarbijad oleksid ideest huvitatud, kui palju oleks mahetoodangut tarvis ja kui palju on tootjatel pakkuda. Katsetamiseks võiks käivitada väikesemahulise pilootprojekti mõne eralasteaiaga. Kindlasti on idee elluviimiseks vaja tootjate koostööd.

Moe Peenviinatehases andis Sven Ivanov ülevaate maheviina tootmisest ning Muddis Õllevabriku pruulmeister Marius Vahur õlle valmistamisest.

Järgmisel päeval tutvustas Hans Kruusamägi Simuna Ivax OÜ Äntu ja Nõmme kalakasvandusi ning räägiti kalakasvatuse olukorrast ja põllumajanduse arengust laiemalt.

Lisainfo Ivari Padar (tel 631 6500, Ivari.Padar@riigikogu.ee)

Tagasiside