Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjon käis täna (18.09.2012) väljasõiduistungil Laagris AS-is Sagro, et tutvuda köögiviljakasvatusega katmikalal ning saada ülevaade olukorrast aianduses. Ettevõtte tegevust tutvustas juhatuse esimees Kalle Reiter. Külastati ka üht kasvuhoonet, kus tomatite kasvatamise tehnoloogiat selgitas tootmisjuht Madis Kahu.

Eestis kasvatatakse köögivilja katmikalal kokku umbes 13 hektaril – Sagros, Luunjas, Intsu talus ja veel mõnes väiksemas firmas. Kohalik köögivili katab vaevu poole Eesti vajadusest. Kodumaise tomati osakaal tarbimises on vaid 15%. Pidevalt kasvavad kütusehinnad on pannud köögiviljakasvatajad väga keerulisse olukorda, sest näiteks tomati hinnast moodustab energiakulu tervenisti poole. 

Toodangust saadava tuluga ei suudeta enam katta tootmiskulusid, kuigi juba praegu on poes kodumaise tomati hind tublisti kõrgem importtomati omast. Naaberriikides toetatakse katmikaladel tootmist kas kaudselt (nt soodsam küte) või makstakse toetusi, kuid Eesti köögiviljakasvatajad said investeeringutoetust viimati 2006. aastal. Aiandusliit on korduvalt teinud ettepaneku olukorda arutada ning otsida lahendusi, kuid seni pole tulemust olnud. Köögiviljakasvatajad sooviksid mingitki toetust, et konkurentsitingimusi võrdsustada. Arvutused näitavad, et 4-5 eurot ruutmeetri kohta aitaks igapäevaselt kuhjuvat kahjumit katta. Võrdlusena näiteks naabritel Soomes on katmikalade toetus 11-12 eurot ruutmeetri kohta.
Maaelukomisjon jätkab arutelu aianduse teemadel järgmisel esmaspäeval koos Aiandusliidu ja Põllumajandusministeeriumi esindajatega.

Lisainformatsioon Kalvi Kõva (tel 521 6732, [email protected])
 

Tagasiside