Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Maaelukomisjon kohtus tänasel istungil Eesti Hobusekasvatajate Seltsi esindajatega. Istungil osalesid seltsi president Hillar Kald, tegevdirektor Krista Sepp, tori hobuste haruseltsi juhataja Aldo Vaan, eesti hobuste haruseltsi juhataja Aarne Lember ja seltsi tõuaretustöö juhataja Andres Kallaste. Komisjon on varem kohtunud vana-tori hobuste kasvatajatega, seekordse arutelu eesmärgiks oli saada ülevaade hobusekasvatuse seisust Eestis laiemalt.

Tegevdirektor Krista Sepp tutvustas EHS tegevust, Aldo Vaan, Aarne Lember ja Andres Kallaste rääkisid oma valdkonna tööst. EHS taasasutati 1992. aastal, tõuraamatuid peetakse alates 1920ndatest. Praegu on EHSis ligi 390 liiget. EHS on saanud Veterinaar- ja Toiduametilt tunnustuse viie tõuraamatu pidamiseks – eesti, tori universaalsuuna ja tori aretussuuna, eesti raskeveo, trakeeni ning araabia täisverelist tõugu hobuste tõuraamatud. Põhiliselt kasvatatakse eesti ja tori hobuseid, vähem eesti raskeveo, trakeeni ja araabia täisverelist tõugu hobuseid. Seltsi eesmärgiks on eesti hobuse, tori ja eesti raskeveo hobuse tõugude aretamine ja säilitamine ning teiste tõugude edasine täiustamine.
EHS suurim mure on, et Tori Hobusekasvanduses, mis on ajalooliselt pannud aluse tori hobuste aretamisele, ei ole praegune rentnik taganud tõu jätkusuutlikku säilitamist. Lisaks on Aldo Vaani sõnul tori hobuse populaarsust ja mainet kahjustanud viimastel aastatel käinud vaidlused “õige” tori hobuse üle. Samuti tõdeti, et ohustatud tõugude säilitamiseks mõeldud toetused on liialt madalad. Oluliseks peeti stabiilset õiguskeskkonda ning teadlaste kaasamist õigusaktide väljatöötamisse.
Komisjon võttis info teadmiseks ning lubas probleeme arutada koos põllumajandusministriga.
 

Tagasiside