Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna kohtus maaelukomisjon Eesti põllumeeste katusorganisatsioonide esindajatega, et rääkida keerulisest olukorrast piima- ja sealihatootmises. Istungil osalesid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus, Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo ja Eestimaa Talupidajate Keskliidu juhatuse aseesimees Leho Verk.

Külalised andsid ülevaate olukorrast ja pakkusid ka võimalikke lahendusi kriisi üleelamiseks. Võrreldes 2014. aasta algusega on piima kokkuostuhind langenud ligi 30%, vähenenud on toetused tootjatele, piimakari on kahanenud 9000 looma võrra. Külalised rõhutasid, et Eesti piimatootmine on maailmatasemel ning sektor on konkurentsivõimeline. Praegu on vaja aidata sektoril kriis üle elada ja peatada piimalehmade arvu vähenemine. Väga oluliseks peeti riigi rolli uute turgude otsimisel.

Arutleti olukorra parandamise lühema- ja pikemaajaliste võimaluste üle. Lühiajalised meetmed peavad peatama karjade vähenemise ning võimalike lahendustena näevad tootjad üleminekutoetusi nii käesoleval aastal kui ka järgmistel aastatel, riigiabi maksmise võimalust ELi lubatud mahus ning finantsinstrumendi rakendamist. Pikemaajalised meetmed on seotud uute turgude, EL ühtse turu toimimise, riskide haldamise ja ühistulise piimatööstuse rajamisega.

Komisjonis toimus elav arutelu kriisi leevendamise erinevate võimaluste ja EL ühtse turu toimimise üle. Komisjoni esimees Ivari Padar tõdes kokkuvõtteks, et praegusel hetkel on prioriteediks järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia 2017-2020 läbirääkimised ja toetusteks vajaliku raha planeerimine neis dokumentides. Seetõttu on põllumeeste probleemidele tähelepanu juhtimiseks õige aeg. Üle tuleks vaadata piimandusstrateegia rõhuasetused ja suuremat tähelepanu pöörata uute turgude leidmisele. Oluline on MESi juurde äriühingu loomine ja ühistulise ümbertöötleva tööstuse projekti käivitamine. Ta lisas, et põllumeeste esindajad peaksid kindlasti komisjonis arutatud teemadel kohtuma ka peaministriga.

Lisainfo: Ivari Padar (tel 631 6500, [email protected])

Tagasiside