Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjoni tänasele istungile olid kutsutud Aiandusliidu juhatuse esimees Raivo Külasepp ja AS Sagro juhatuse esimees Kalle Reiter. Komisjon soovis saada ülevaadet olukorrast aiandussektoris ning aianduses kasutatavat tööjõudu puudutavate seadusmuudatuste mõjust.

Külalised märkisid, et aiandussektoril on palju abi olnud investeeringutoetustest, mille abil on ehitatud ja renoveeritud hoidlaid. Investeeringutoetuste jätkumist peeti väga oluliseks, sest uuendamist vajavad ka seadmed ja tehnoloogia. Tänu välismaalaste seaduse muudatustele on välismaalastest hooajatöötajate palkamine muutunud lihtsamaks ja neile saab maksta palka vastavalt tehtud tööle.

Probleemiks aianduses on gaasiaktsiisi tõus, mis seab Eesti aiandussektori ebavõrdsetesse konkurentsitingimustesse võrreldes näiteks Lätiga, kus on aiandusele tehtud aktsiisi osas erand. Läti katmikaiandus on tõusuteel ja soodsam maksupoliitika võib tekitada veelgi tihedama konkurentsi Eesti turul.

Räägiti ka laste ja noorte töötamisest aianduses. Tööandjad ei ole keerulise bürokraatia tõttu motiveeritud noori palkama. Samas oleks laste ja noorte hooajatöö vajalik tööharjumuse tekkimiseks ja kogemuste saamiseks.

Veel oli juttu pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamisest ning Eesti tootjate osalemisest riigihangetes.

Lisainfo: Helir-Valdor Seeder (tel 631 6500; [email protected])

Tagasiside