Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjoni tänasel istungil arutati tsemendi tootmisel tekkiva tolmu väetisena kasutamise võimaluste üle. Arutelul osalesid Riho Iskül ja Kalle Kikas Kunda Nordic Tsement ASist,  Jaak Läänemets ja Olav Kreen põllumeeste ühistust Kevili, Sigmar Suu ja Evelin Hillep Maaeluministeeriumist ning Pille Aarma Keskkonnaministeeriumist.

Kundas tsemendi tootmisel tekkivat klinkritolmu on Põhja-Eesti põldudel mulla omaduste parandamiseks ammu kasutatud. Pärast seda, kui innovatiivse tehnoloogiana hakati Kundas alternatiivkütusena kasutama olmeprügist valmistatud kütust, on klinkritolmu pliisisaldus tõusnud ega vasta enam väetiseseadusega lubatud normidele. Samas on uuringud näidanud, et kui arvestada lisaks ka keskkonna tavapärast pliitaset ja järgida kasutuspiiranguid, ei muutu plii keskkonnale ega inimeste tervisele ohtlikuks.

Arutelust selgus, et tolmu kasutamist takistavad väetiseseadusest ja jäätmeseadusest tulenevad õiguslikud probleemid, samuti ka usaldusväärse uuringu puudumine selle kohta, milline on ohutu pliikogus keskkonnafooni ja laotusnorme arvestades.

Komisjon jätkab aruteludega sellel teemal. Maaeluministeeriumile ja Keskkonnaministeeriumile tehti ettepanek töötada välja õiguslik lahendus klinkritolmu kasutamise võimaldamiseks.

Lisainfo Siret Kotka (tel 631 6618, [email protected]), Einar Vallbaum (tel 631 6445, [email protected])

Tagasiside