Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu konverentsisaalis peetud maaelukomisjoni ja keskkonnakomisjoni ühisel avalikul istungil arutleti karusloomakasvanduste keelustamise teemal.

Täna (02.06.2015) toimus Riigikogu konverentsisaalis maaelukomisjoni ja keskkonnakomisjoni ühine avalik istung karusloomakasvanduste keelustamise teemal. Arutelu oli ajendatud MTÜ loomade eestkoste organisatsiooni Loomus tehtud, enam kui 10 tuhat toetusallkirja kogunud kollektiivsest pöördumisest Riigikogule möödunud aasta novembris. Riigikogu eelmise koosseisu maaelukomisjon arutas pöördumist käesoleva aasta jaanuaris ja otsustas korraldada avaliku istungi asjast huvitatute osavõtul. Tänasele istungile olidki kutsutud MTÜ Loomus, Põllumajandusministeeriumi, Keskkonnaministeeriumi, Veterinaar- ja Toiduameti, Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu, Eesti Loomakaitse Seltsi, Eesti Karusnahaliidu ja Eesti Karusnahatootjate Liidu esindajad ja teised huvilised.

Arutelu kujunes üsna tuliseks. Põhilisteks vaidlusküsimusteks olid, kas puurides peetavate loomade näol on tegu metsloomadega või pika aretustöö tulemusena saadud põllumajandusloomadega, kas karusloomakasvandustele esitatavad nõuded on piisavad loomade heaolu tagamiseks, kas karusnahatootmine võiks olla alternatiivseks tootmisharuks näiteks Venemaa turu sulgemise tõttu raskeid aegu üleelavale piimatootmisele, kui palju läheks riigile maksma kasvanduste keelustamine ning milline on üleüldse ühiskonna valmisolek teha murrangulisi otsuseid loomade kaitseks. Üksmeelel oldi selles, et keeldude kõrval tuleks hoopis rohkem tegelda inimeste tarbimisharjumuste muutmisega.

Arutelu lõpus otsuseid ei tehtud. Põllumajandusministeerium on tellinud uuringu, mille eesmärgiks on välja selgitada sotsiaalmajanduslikud mõjud kahe alternatiivse stsenaariumi korral: 1) karusloomakasvanduste keelustamine 10-aastase üleminekuperioodiga ja 2) karusloomakasvanduste mittekeelustamine eeldusel, et karmistuvad loomakaitsenõuded tõstavad tootmise omahinda 20%. Samuti soovitakse ülevaadet karusloomakasvatuse valdkonna perspektiivi kohta. Mõjuhinnang valmib 1. detsembriks 2015. Istungit juhatanud maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari ettepanekul jätkatakse aruteludega pärast mõjuanalüüsi valmimist.

 

Avalikku istungit saab järelkuulata maaelukomisjoni veebilehel.

 

Lisainfo: Ivari Padar (tel 631 6500, [email protected])

Tagasiside