Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjon arutas täna Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele“ eelnõu (285 OE). Algataja esindajana tutvustas eelnõu Siret Kotka. Ta märkis, et eelnõu eesmärgiks on teha valitsusele ettepanek maksta riigieelarvest aastatel 2017-2020 Eesti põllumajandustootjatele üleminekutoetust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1307/2013 artiklis 37 lubatud maksimaalses määras. Ta lisas, et üleminekutoetust on soovinud nii Eesti Põllumeeste Keskliit kui ka Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Eesti Maaülikooli tehtud uuring tõi välja, et Eesti põllumehed on vähem konkurentsivõimelised võrreldes nt Läti või Leedu põllumajandustootjatega. Üheks põhjuseks on see, et Eesti riik ei ole maksnud üleminekutoetusi.

Rahandusministeeriumi riigieelarve osakonna nõunik Britt-Marena Tiikmaa selgitas, et valitsuses arutati riigieelarve strateegia menetlemise käigus nii erakorralist kriisiabi kui ka üleminekutoetusi. Valitsus otsustas eelistada erakorralise kriisiabi maksmist.

Maaeluministeeriumi põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja Mai Talvik lisas, et üleminekutoetuste maksmise tingimuseks oli, et õiguslik alus jääb samaks, mis oli täiendaval otsetoetusel. Toetuse määramise aluseks olevad referentsid on vananenud, pärinedes piimatootmise puhul aastast 2007 ja teraviljal 2006. Mitmed tootjad on tänaseks tootmise juba lõpetanud, mistõttu hinnanguliselt 20% toetusest ei oleks sihipärane. Toetuse määramise aluseid Euroopa Komisjon muuta ei luba.

Komisjon otsustas saata eelnõu 285 OE täiskogule 1. lugemiseks 15.11.2016 ettepanekuga panna eelnõu lõpphääletusele. Samuti otsustas komisjon esitada täiskogule lugemiseks eelnõu normitehniliselt korrastatud teksti. Eelnõu komisjonipoolseks ettekandjaks määrati Terje Trei.

Lisainfo: Terje Trei (tel 631 6620; [email protected]), Merle Kruusimägi (tel 631 6501; [email protected])

Tagasiside