Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kultuurikomisjon kohtus 21. oktoobri 2014 istungil Rahvusvahelise Raamatukoguühingute ja – asutuste Liidu (IFLA) presidendi pr Sinikka Sipilä ja Eesti Rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresooga. Kohtumisel osales ka Rahvusraamatukogu välissuhete peaspetsialist Mari Kannusaar.

Proua Sipilä andis ülevaate rahvusvahelise raamatukogude katusorganisatsiooni tegevustest, tuues välja, et suurt tööd tehakse raamatukogude tööd ühtlustavate standardite ja juhiste väljatöötamisel. Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor kinnitas, et see on väga tänuväärne tegevus. Lisaks püütakse leida lahendusi ka erinevates autoriõigusi puudutavates küsimustes koostöös Rahvusvahelise Intellektuaalse Omandi Organisatsiooniga.  Presidendi ametiaja sõnum on „ Tugevad raamatukogud – tugev ühiskond“.

Üheskoos arutleti digitaliseerimise ja e-raamatute arengute üle. E-raamatute kohta käivat seadust pole ka Soomes ning see on üks vaieldavamaid teemasid raamatutemaailmas praegu üldse.

Proua Sipilä tutvustas Soome raamatukogude olukorda. Ta leidis, et raamatukogud teevad väga head tööd ja nende vajalikkus pole kahtluse all.  Soomes on need ka osa igapäevaelust seeläbi, et raamatukogudes pakutakse erinevaid teenuseid, nagu õigusteenus ja tervishoiuteenus. Oluline on saavutada raamatukogude suurem nähtavus ühiskonnas.

Arutati laste ja noorte lugemisharjumuste üle. Ühiselt mööndi, et need on muutunud, kuid tegu on pigem väljakutsega leida uusi viise, kuidas lastele ja noortele läheneda ja neid rohkem raamatuid lugema kutsuda. Soomes on selles osas välja töötatud eraldi programmid, eriti keskendutakse poiste lugemusele, sest viimane PISA uuring näitas, et poiste ja tüdrukute lugemuse erinevus on märkimisväärne.

Eestis valmistatakse hetkel ette suuremaid muudatusi rahvaraamatukogude seadusesse ja säilituseksemplari seadusesse. Seega tullakse raamatukogude teema juurde varsti tagasi.

 

Facebooki uudist vaata siit
 

 

Angelika Berg
Kultuurikomisjoni nõunik-sekretariaadijuhataja
Tel: 6316483
E-post: [email protected]

 

 

Tagasiside