Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 10 Riigikaitsekomisjoni esimees Enn Eesmaa ja aseesimees Leo Kunnas kohtusid Prantsusmaa Senati Balti parlamendirühma delegatsiooniga.

Enn Eesmaa rõhutas oma sõnavõtus Eesti ja Prantsusmaa väga tihedat koostööd nii Euroopa Liidus ja NATOs kui ka meie riikide kaitsevägede pikka koostööd operatsioonidel Malis ja NATO liitlaste kohaloleku raames Tapal. Meie kaitseväelased on saanud tõelisteks relvavendadeks. Eesmaa tänas prantslasi, et taaskord on Eestisse toodud Prantsusmaa õhuväe hävitajad, mis turvavad Ämarist Balti riikide õhuruumi. Eesmaa tutvustas külalistele Riigikogu ja Eesti riigi aktiivset tegevust Ukraina toetamisel ning rõhutas, kui tähtis on see, et kogu rahvusvaheline avalikkus mõtleks sellele, kuidas praeguses sõjas Ukrainat saaks veel toetada. Käimasolev sõda on sõda demokraatia ja diktatuuri vahel ning see ei tohi jätta kedagi ükskõikseks. Sõda on küll traagiline, kuid positiivne on, et täna on Euroopa Liit ja NATO ühtsemad kui kunagi varem.

Komisjoni aseesimees Leo Kunnas nentis, et Eestit Venemaa rünnak Ukrainale ei üllatanud, oleme alati teadlikud olnud Venemaa eesmärkidest lõhkuda transatlantilised demokraatlikud institutsioonid ja taastada oma kaotatud mõjusfäär. Ukraina puhul heidutus kahjuks ei toiminud ja Venemaa otsustas neid rünnata. Seda viga ei tohi korduda lasta ja Eesti on oma riigikaitse tugevdamise ette võtnud. Aasta alguses heaks kiidetud riigikaitse lisarahastusele tuleb peatselt lisa ja Eesti kaitse-eelarve tõuseb järgmise paari aasta vältel loodetavasti üle 3% sisemaisest kogutoodangust. Toetus sellele kavale on kõigi erakondade poolt konsensuslik – Eesti võtab oma riigikaitset väga tõsiselt.

 

 

Tagasiside