Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna toimus Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) ja väliskomisjoni ühisistung, kus välisminister Urmas Paet andis komisjoni liikmeile ülevaate 13. augustil toimunud Euroopa Liidu üldasjade ja välissuhete nõukogu (GAERC) erakorralisel istungil käsitletust. Kohtumise teemaks olid olukord Gruusias ning Vene Föderatsiooni ja Gruusia vahel puhkenud konflikt.

Välisministri sõnul võttis nõukogu vastu järeldused, milles kinnitas Gruusia iseseisvust, suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust lähtuvalt rahvusvahelisest õigusest ja ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonidest. Nõukogu taunis sõjalist tegevust ning tervitas Euroopa Liidu vahendusel saavutatud kokkulepet pooltevahelise relvarahu põhimõtete osas. Paet märkis, et nõukogu väljendas valmisolekut osaleda aktiivselt vaherahu elluviimisel ning soovis poolte vahel kokku lepitud rahvusvahelise mehhanismi kiiret käivitamist, samuti toonitas nõukogu humanitaarabi andmise ja ülesehitustööde toetamise vajalikkust nii komisjoni kui liikmesriikide poolt. ELAKi esimehe Marko Mihkelsoni kinnitusel on oluline, et Euroopa Liit keskenduks püsiva relvarahu saavutamisele, samas oleks valmis arutama ja omaltpoolt operatiivselt panustama konflikti edasisse ja põhjalikumasse lahendamisse.

ELAKi ja väliskomisjoni liikmed esitasid välisministrile hulgaliselt küsimusi ning toimus elav mõttevahetus Eesti tegutsemisest Gruusia toetamise protsessis.

Urmas Paet ning Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser andsid ka lühiülevaate oma Iraagi visiidist, mille käigus kohtuti Eesti sõjaväelaste, koalitsioonivägede juhtkonna ning Iraagi valitsuse esindajatega. Mikseri sõnul on sotsiaalmajanduslik ja julgeolekuolukord Iraagis paranenud, samas soovib Iraagi valitsus Eesti väeüksuste jätkamist missioonil ka järgmisel aastal. Paet rõhutas, et Eesti-Iraagi suhted on väga head.

Istungist võtsid osa veel ELAKi ja väliskomisjoni liikmed Enn Eesmaa, Raivo Järvi, Hanno Pevkur, Mailis Reps, Taavi Veskimägi, Ivi Eenmaa, Valdur Lahtvee, Silver Meikar, Karel Rüütli ning Toomas Varek.
 

Riigikogu pressitalitus

Margit Liivoja, 631 6353
[email protected]
15.08.2008
 

Tagasiside