Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon tõdes oma neljapäevasel ja reedesel istungil, kus kõne all oli EL finantsvahendite kasutamine EL eelarveperioodil 2007-2013, et Eesti on olnud selles vallas Euroopa üks edukamaid: praeguseks on projekte heaks kiidetud 81% ulatuses ja ära on kasutanud enam kui kolmandik vahendeist. Komisjonis jäi kõlama arvamus, et küsimus on täna pigem selles, kas tehtud eraldisi on alati kasutatud jätkusuutlikult ning kas rajatavad taristu- ja kinnisvaraobjektid on hiljem tõepoolest vajalikud ning on olemas vahendid nende edasiseks haldamiseks.

„Meie huvi on Euroopa Liidu vahendid maksimaalselt ära kasutada. Sama oluline on, et rakendatud meetmed viiksid meie elu ka tegelikult edasi. Ka tuleb mõelda selle üle, et rajatavate objektide haldamiseks ja projektipõhiselt algatatud tegevusteks jätkuks ka hiljem vahendeid. Me peaksime kaaluma Euroopa Liidu raha kasutamist nii nagu see oleks meie enda raha ja veeretama enne kulutamist peos iga senti,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.

Rõivase sõnul on oluline käesoleval finantsperspektiivil ilmsiks tulnud probleeme põhjalikult analüüsida, et järgmisel perioodil olla veelgi efektiivsemad ja tänaseid karisid vältida.

Rahandusministeeriumi kinnitusel on perioodi 2007-2013 struktuuritoetuste kogumaht Eestis 3,4 miljardit eurot, mis on kaks korda rohkem kui perioodil 2004-2006. Struktuurivahenditest on praeguse seisuga välja makstud 34%. Projekte on heaks kiidetud 81% ulatuses 2007-2013 perioodi eelarvest. Ligikaudu 50% vahenditest saab kasutatud 2011. aasta lõpuks.

Neljapäeval ja reedel jagasid EL vahendite kasutamise kohta selgitusi rahandusministeeriumi asekantsler Ivar Sikk, ministeeriumi riigieelarve koordinatsiooni ja seire osakonna juhataja Kadri Maasik, haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, keskkonnaminister Keit Pentus, sotsiaalminister Hanno Pevkur ja regionaalminister Siim Valmar Kiisler.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside