Tänasel Euroopa Liidu asjade komisjoni ja väliskomisjoni ühisistungil olid kõne alla Eesti seisukohad Lissabonis 18. ja 19. oktoobril toimuval mitteametlikul Euroopa Ülemkogul. Mitteametliku Ülemkogu põhiosaks on valitsustevaheline konverents, kus soovitakse jõuda riigi- ja valitsusjuhtide tasemel poliitilise kokkuleppeni Euroopa Liidu reformilepingu teksti osas.

Eesti seisukohti komisjonidele tutvustanud peaminister Andrus Ansipi kinnitusel on Eesti valitsustevahelise konverentsi senise käiguga rahul ning õiguseksperdid on teinud head tööd, jõudes konsensusele enamikus küsimustes.

“Reformileping sisaldab kõiki Eesti jaoks olulisi põhiseaduse lepingus kokku lepitud uuendusi. Ma loodan, et ülemkogul leitakse üksmeel ka nendes küsimustes, mis on veel avatud, ning  kiidetakse reformileping heaks, nii et detsembris toimuval tippkohtumisel oleks võimalik sellele pidulikult alla kirjutada,” ütles Ansip.

ELAKi esimehe Marko Mihkelsoni kinnitusel on komisjonil kavas reformileppe edasisi arenguid jälgida ja regulaarselt arutada ka peale mitteametlikku ülemkogu.

Ülemkogu teise olulise teemana arutatakse Euroopa Liidu konkurentsivõime välisaspekte üleilmastumise kontekstis. Ansipi sõnul tervitab Eesti ettepanekut arutada globaliseerumisest tulenevaid väljakutseid ühiselt.

“Eesti näeb globaliseerumisel positiivseid mõjusid. See edendab konkurentsi, mis aitab kaasa majanduskasvu suurenemisele ja töökohtade loomisele. Samas on positiivsete mõjude kindlustamiseks vaja tõsta Euroopa Liidu ettevõtete konkurentsivõimet välisturgudel ja säilitada Euroopa atraktiivsus investeerimiskeskkonnana. Eesti räägib ka IT lahenduste tähtsusest Euroopa Liidu ettevõtete konkurentsivõime arendamisel maailmas, milles meil on head kogemused,” ütles Ansip.

Peaminister ütles ka, et Eesti toetab Euroopa Komisjoni algatusi konkurentsivõime välisaspektide osas, mis on suunatud turgude senisest suurema avatuse saavutamisele.

Tagasiside