Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade ja riigikaitsekomisjoni tänastel kohtumistel Norra parlamendi Storting´i delegatsiooniga olid keskseteks teemadeks Euroopa Liidu arengud, julgeolek ja NATO osa selle tagamisel.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni kinnitusel on Euroopa Liidu ja NATO liikmelisus Eesti jaoks peamised julgeoleku tagatised.

„Käesoleva aasta aprilli sündmused näitasid, et nii Euroopa Liidu kui ka NATO liikmesriikide solidaarsus toimis mitte ainult loosungite tasemel, vaid ka reaalsuses,” tõdes Mihkelson.

ELAKi kohtumisel Norra delegatsiooniga oli kõne all ka Euroopa Liidu reformileping ja selle edasised arengud. Mihkelsoni sõnul on sellel lepingul Euroopa Liidu tuleviku seisukohalt ülioluline roll.

„Meil on hea meel, et reformileping töötati välja nii lühikese aja jooksul Saksamaa ja Portugali eesistumise perioodil. Oluline on, et leping suudetakse tuleval aastal ratifitseerida ja see saaks 2009. aastal jõustuda. Leping tagab Euroopa Liidu parema ja efektiivsema toimimise. Raske oleks isegi ette kujutada, mis juhtuks, kui leping jääks taas mõne riigi poolt ratifitseerimata,”  märkis Mihkelson.

Riigikaitsekomisjoni kohtumisel Norra delegatsiooniga keskenduti eelkõige välismissioonide teemale.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Mati Raidma sõnul soovib Eesti täita endale võetud kohustust hoida välismissioonidel vähemasti 8% maavägedest.

„Osalemine rahvusvahelistes kriisireguleerimise operatsioonides on meie panus üldisesse turvalisuse suurendamisse, mis omab kõige otsemat mõju ka Eesti julgeoleku garantiidele,” märkis Raidma.

Norra parlamendi esimehe Thorbjørn Jagland’i sõnul on terrorismiga võitlemise seisukohalt ülioluline tagada stabiilsus just Afganistanis.

„Kui NATO ei suuda kontrollida olukorda Afganistanis, siis on sellele ettenägematud tagajärjed,” osutas Jagland.

Tänasel riigikaitsekomisjoni kohtumisel osalesid ka komisjoni liikmed Kalvi Kõva, Jaak Salumets ja Trivimi Velliste. Samuti viibis kohtumistel Eesti suursaadik Norras Juhan Haravee.

Tagasiside