Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Neljapäeval, 25. veebruaril esinesid Euroopa Komisjoni digitaalse ühisturu volinik Andrus Ansip ja Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Kalle Palling Eesti seaduseelnõu toetuseks, millega esmakordselt Euroopas reguleeritaks täielikult sellised digitaalsed platvormid nagu Uber, Taxify ja Wisemile.

Palling, kes oli varem samal päeval Riigikogus seaduseelnõud tutvustanud, ütles: “Peame looma reeglid, mis tänapäeva maailmas toimiksid. Tehnoloogia võimaldab meil kasutada olemasolevaid ressursse nutikal ja paindlikul viisil ning me ei tohi lasta ülereguleerimisel meid takistada nendelt uuendustelt kasu lõikamast.”

Andrus Ansip märkis, et Eesti on eestvedajana Euroopa digitaalse majanduse jaoks palju ära teinud.

“Eesti parlament ei pea hääletama jagamismajanduse poolt või vastu – inimesed on selle juba omaks võtnud. Parlamendi ülesanne on nüüd kohaneda sellega, mida inimesed tahavad, ja kõrvaldada takistused, et jagamismajandus saaks Eestis kasvada ja laieneda. Ja sama kehtib ka Euroopa kohta,” ütles Ansip.

Ansip märkis veel, et Euroopa Komisjon, mis praegu tegeleb digitaalse ühisturu rakendamise võimaluse läbivaatamisega, ei püüdle selle poole, et tehnoloogia arengut pärssida: “Euroopa Komisjon ei kavatse innovatsiooni turgude ülereguleerimisega tappa.”

Need sõnad öeldi jagamismajanduse konverentsil, mis toimus Tallinnas ja kus osalesid ettevõtjad, eksperdid ja poliitikud kogu Euroopast ning ka digitaalsete ettevõtete esindajad, näiteks Taxify tegevjuht Markus Villig, Wisemile’i tegevjuht Arti Kütt ja Uberi Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika poliitika juht Pierre-Dimitri Gore-Coty. Ostjaid ja müüjaid kokku tuues on need platvormid laiendanud valikut tarbijate jaoks ning loonud uusi võimalusi ettevõtjatele ja idufirmadele.

“Toetame täna esitatud ettepanekut, mis näitab, et Eesti on ka edaspidi kõikides digitaalsetes ja tehnilise innovatsiooni küsimustes Euroopas juhikohal. Digitaalsed platvormid nagu Uber toovad linnadele suurt majanduslikku kasu ja loovad tuhandetele inimestele Eestis uusi paindlikke töötamisvõimalusi,” ütles Uberi Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika poliitika juht Pierre-Dimitri Gore-Coty.

“Toetame sõidujagamise selget ja lihtsat reguleerimist Eestis ja mujal Euroopas, kuna see on ainus võimalus luua õiglane konkurents kõigi turuosaliste jaoks. Senini ei ole mitmed väiksemad tehnoloogiaettevõtted ebaselge reguleerimise ja sellega kaasnevate võimalike õiguslike riskide tõttu julgenud jagamismajanduse platvorme pakkuda,” ütles Taxify tegevjuht ja asutaja Markus Villig.

“Meil on rõõm näha, et Eesti avalik sektor on mitmete jagamismajanduse platvormide, nagu Wisemile ja Uber, pakutavate uute võimaluste suhtes väga uuenduslik ja avameelne. Praegu makstakse ühistranspordile suuri toetusi. Samal ajal on maanteel palju pooltühjasid sõiduautosid, mille keskmine täituvusmäär on kõigest 1,4. Wisemile’i sõidujagamise abil on transpordi juhtimine palju odavam ja tõhusam. Samuti on sellel suur positiivne mõju keskkonnale,“ ütles Arti Kütt Wisemile AS-ist.

Konverentsi pildid

Konverentsi video

 

Tagasiside