Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Anti Poolamets oli reedel koos teiste rahvusparlamentide Euroopa Liidu asjade komisjonide juhtide ja Euroopa Parlamendi esimese asepresidendi Othmar Karasega visiidil Kiievis.

Komisjoni aseesimehe Anti Poolametsa sõnul on äärmiselt oluline kuulda Ukraina vajadustest otseallikast. Kohtumistel käsitleti eelkõige Ukraina suhteid Euroopa Liidu ning NATOga, sest visiidi toimumise päeval esitas Ukraina taotluse kiirendatud korras NATOga liitumiseks. Kaitseminister Reznikov andis ülevaate Ukraina sõjalistest vajadustest.

Poolamets osutas, et Euroopa parlamentide esindajad võtsid vastu terava avalduse, milles mõisteti hukka libareferendumite korraldamine annekteeritud Ukraina aladel. Parlamendiliikmete ühisavalduses rõhutati vajadust tihedamaks koostööks Euroopa Liidu liikmesriikide ja Ukraina Ülemraada vahel. Kinnitati, et Ukraina toetamine jätkub nii poliitilises, sõjalises, majanduslikus kui ka humanitaarvaldkonnas.

Avalduses mõisteti hukka mistahes annekteerimist puudutavad avaldused Venemaa poolt. „Need on kehtetud ning ei oma mingit seost rahva tahtega. Need on lavastused, et legitimeerida Ukraina territooriumite hõivamist. Luganski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni oblastid ning Krimm on Ukraina suveräänsed osad,“ rõhutati avalduses. Parlamentide liikmed kutsusid kõiki riike üles suurendama Ukraina abistamist, et ta suudaks agressorist jagu saada.

Delegatsioon kohtus Ukraina Ülemraada esimehe Ruslan Stefantšuki ja Ukraina parlamendi komisjonide esimeestega. Samuti kohtuti Ukraina asepeaministri Euroopa ja euroatlantilise integratsiooni küsimustes Olga Stefanišõna, kaitseminister Oleksi Reznikovi, asevälisminister Jevhen Perebõinise, Kiievi linnapea Vitali Klõtško ja Ukraina Presidendi Kantselei juhi asetäitja Igor Žovkvaga.

Delegatsiooni kuulusid rahvusparlamentide ja Euroopa Parlamendi saadikud Eestist, Taanist, Sloveeniast, Luksemburgist, Saksamaalt, Soomest, Rumeeniast ja Tšehhist. Delegatsiooni juhtis Euroopa Parlamendi aseesimees Othmar Karas.

Tagasiside