Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni ja Küprose välisministri Erato Kozakou-Marcoullis'e tänasel kohtumisel olid kõne  all kahe riigi head suhted, Eesti liitumine Schengeni lepinguga, presidendivalimised Küprosel ja  Serbias, Küprose kahe kogukonna ühendamisega seotud problemaatika, Küprose üleminek eurole, Kosovo küsimus ja Lissaboni lepingu ratifitseerimine.

 

Kosovo küsimuses tõdesid mõlemad pooled, et tegemist on keerulise ja delikaatse teemaga, millele tuleb läheneda ettevaatlikult.

„Kahjuks pole ei ÜRO julgeolekunõukogu ega Pristina ja Belgrad olnud suutelised leidma kokkulepet Kosovo tuleviku üle. Seepärast on väga tähtis Euroopa Liidu võimalikult ühtne lähenemine olukorra hindamisele peale Kosovo iseseisvumist ja kogu poliitika kujundamisel Lääne-Balkanil,“ ütles Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson.

Kozakou-Marcoullis kinnitas, et Küpros ei tunnista Kosovot iseseisvust juhul, kui Kosovo kuulutab iseseisvuse välja ühepoolselt, ilma ÜRO julgeolekunõukogu nõusolekuta. Kozakou-Marcoullis viitas Küprose ajaloole ja Türgi anneksioonile, mida ÜRO ei tunnustanud, ning märkis, et ka antud juhul tuleks lähtuda samast põhimõttest. Ka  leidis Kozakou-Marcoullis, et selle küsimuse lahendamisega pole vaja kiirustada ja nii Serbiale kui ka Kosovole tuleks anda rohkem aega kokkuleppimiseks.

Kõneldes Lissaboni lepingust osutas Mihkelson, et tänaseks on valitsus selle heaks kiitnud ja avaldas lootust, et Riigikogu ratifitseerib lepingu lähikuudel.

Tänasel kohtumisel osalesid ka ELAKi liikmed Enn Eesmaa, Jüri Tamm ja asendusliige Mart Nutt.

Riigikogu pressitalitus
Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

Tagasiside