Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni tänasel kohtumisel Prantsusmaa põllumajandusministri Michel Barnier'ga oli peamiseks teemaks Euroopa Liidu ühine põllumajanduspoliitika ja siseturu kaitse.

 

Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed tõstsid esile probleemid, mis seotud ebavõrdse põllumajandustoetuste süsteemi, geeneetiliselt muundatud toiduainete ja tururegulatsioonide vähese paindlikkusega. Avaldati arvamust, et ühtne põllumajanduspoliitika peab küll jätkuma, kuid see peab liikuma toetuste ühtlustamise suunas ja kaotama praegused ebavõrdsused liikmesriikide vahel. Samuti leiti, et Euroopa Liid poolt rakendatud meetmed ei reageeri paindlikult muutustele maailmaturul, tuues näiteks piimatootmist piiravad piimakvoodid, samas kui piimatoodete hind maailmaturul on tõusnud. Seoses geeneetiliselt muundatud organismide teemaga avaldati arvamust, et nende juurutamisel ELis tuleks olla konservatiivne.

Ka Barnier väljendas oma veendumust, et ühine põllumajanduspoliitika peab säilima. Selle eesmärk on ta sõnul toetada nii väikese kui ka keskmise suurusega põllumajandustootjaid, kes kaasaegseid tehnoloogiaid rakendades annavad kontrollitud ja kvaliteetset toodangut. Ka peab ELis Barnier sõnul säilima tootmise ja elulaadi mitmekesisus. Need on meetmed, mis eristavad ta sõnul Euroopa Liitu ameerikalikust suurtootmisest.

Samas liigutakse Barnier kinnitusel põllumajanduspoliitika lihtsustamise ja edasiste reformide suunas, milles keskne osa on nn „tervisekontrolli“ kaval, mis lähtub toetuste maksmisel eeldusest, et tootja järgib Euroopa Liidu standardeid. Ühtne põllumajanduspoliitika peab Barnier sõnul paremini toime tulema nii toidu kvaliteedi tagamise, finantsriskide maandamise kui ka nende riskidega, mis seotud kliimamuutustega.

Tänasel kohtumisel osalesid EL komisjoni esimees Marko Mihkelson ja komisjoni liikmed Evelyn Sepp, Enn Eesmaa, Raivo Järvi, Jüri Tamm, Aleksei Lotman ning Rein Ratas.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

Tagasiside