Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

9.-10. aprillil toimunud visiidi käigus Moldovasse kohtusid ELAKi esimees Marko Mihkelson, aseesimees Ester Tuiksoo ja liikmed Rein Ratas ja Taavi Rõivas parlamendi spiiker Marian Lupu'ga, asespiiker ja parlamendi Balti sõprusrühma esimehe Iure Rosca ning rühma liikmetega, parlamendi eurointegratsiooni ja välisasjade komisjoni esimehe Grigori Petrenco ja komisjoni liikmetega. Samuti kohtuti asepeaministri ja välis- ja eurointegratsiooniminister Andrei Stratani ja Moldova Välispoliitika assotsiatsiooni programmide juhi Eugen Revenco'ga.

Kohtumisel arutati võimalusi koostööks, eeskätt arvestades Eesti kogemusi reformides ning integratsioonis ELi ja NATOga. Moldova on antud ajahetkel unikaalses olukorras, sest riigil on äsja jõustunud kaubanduslike eeliste leping Euroopa Liiduga ning samal ajal aastaid kehtinud vabakaubanduskokkulepe SRÜ riikide vahel. Juba täna on riigi suurimaks kaubanduspartneriks Euroopa Liit ning Ida turgude kasutamist kärpis oluliselt Venemaa kehtestatud Moldova veinide sisseveokeeld. Alates 2001. aastast võimul olnud Moldova võimud on deklareerinud riigi soovi liituda Euroopa Liiduga ja selle nimel on viimastel aastatel tegutsetud riigi moderniseerimise ja EL õigusaktide järk-järgulise ülevõtmisega. EL suunas on parlamendis esindatud parteid ühel meelel, mida aga ei saa öelda NATOga liitumise kohta. Valitsev partei on kinnitanud, et Moldova soovib olla neutraalne riik. Suures osas on see tingitud ettekujutusest, et selline käitumine aitab kaasa Venemaa relvajõudude väljaviimisele nn Transnistria piirkonnast, mille üle Moldova kaotas kontrolli 15 aastat tagasi.

Teiseks oluliseks sisepoliitiliseks vaidlusteemaks on Moldova kui riigi ja rahvuse ning keele olemasolu.

Marko Mihkelson avaldas kohtumistel heameelt kahe riigi areneva koostöö üle ning pakkus mitmeid koostöövõimalusi parlamentaarse tegevuse tõhustamiseks.

Mihkelson esitas Moldova kolleegidele eurointegratsiooni ja välisasjade komisjonis kutse külastada Eestit, saamaks võimaluse kohapeal tutvuda Riigikogu tööga ning Riigikogu ja valitsuse tiheda koostööga Euroopa küsimuste lahendamisel. Välis- ja eurointegratsiooni minister kinnitas, et lähiajal avab Moldova saatkonna Tallinnas, mis kindlasti parandab kontaktideloomise- ja kaubandusvõimalusi.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

Tagasiside