Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna Riigikogu Euroopa Liidu asjade ja väliskomisjoni ühisistungil olid arutusel Eesti seisukohad Euroopa Liidu üldasjade ja välissuhete nõukogu 10. ja 11. märtsi istungil ja kaubandusministrite 9. märtsi mitteametlikul kohtumisel.  Ülevaate neil teemadel andis välisminister Urmas Paet.

 

Üldasjade poolel on peamiseks teemaks 13. ja 14. märtsil toimuva Euroopa Ülemkogu ettevalmistamine, kus Eesti jaoks olulisena tuleb muuhulgas kõne alla nn kliimapakett. ELAK on kliimapaketi temaatikat varem arutanud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi ning keskkonnaminister Jaanus Tamkiviga enne nende osalemist EL ministrite nõukogu kohtumistel. Eesti peab vajalikuks, et ülemkogu käsitleb kliima- ja taastuvenergia paketi raames ka energiajulgeoleku aspekte ja kolmandatest riikidest pärineva elektri kontrollimise küsimusi.

Teiseks oluliseks ülemkogul arutlusele tulevaks teemaks on Lissaboni strateegia uus tsükkel 2008.-2010. aastaks ja sellest lähtuv EL konkurentsivõime temaatika.  ELAK toetas valitsuse seisukohti nõukogu kohtumisel üldküsimuste valdkonnas. Ülemkogu-eelne arutelu toimub komisjonis ka esmaspäeval, 10. märtsil, kus istungil osaleb peaminister Andrus Ansip.

Välismõõtme all on ministritel kavas arutada  üsna laia teemaderingi: kokkuleppe saavutamine WTO Doha kaubandusläbirääkimiste voorus (Doha Development Agenda), Lääne-Balkan, Lähis-Ida rahuprotsess ja Liibanon, Pakistan, Zimbabwe, Afganistan, Iraan, Gruusia.

ELAK arutas ka kultuuriministeeriumi esitatud Eesti seisukohti 16.-17. märtsil toimuval spordiministrite mitteametlikul kohtumisel. Ministeeriumi poolt esitatud seisukohti tutvustas kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tõnu Seil.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

Tagasiside