Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

7. ja 8. aprillil toimus EL asjade komisjoni töövisiit Ukrainasse. Komisjoni esimees Marko Mihkelson, aseesimees Ester Tuiksoo ja liikmed Rein Ratas ning Taavi Rõivas kohtusid Ukraina parlamendi eurointegratsiooni komisjoni esimehe Boris Tarasiuki, aseesimees Serhyi Shevchyuki, asepeaminister Hrihory Nemyraga, asevälisminister Andrei Veselovski ja eurointegratsiooniga seotud valitsusväliste organisatsioonidega. Arutati Ukraina ametivõimude tegevust nii Euroopa Liidu kui ka NATO suunal.

Ukraina poole kinnitusel on 3. aprillil avaldatud Euroopa Komisjoni vahearuanne Ukraina tegevusest Euroopa naabruspoliitika sihtriigina oluliseks teeviidaks riigi suhete arendamisel ELiga. Ukraina esmaprioriteediks on ka WTOga sõlmitud liitumislepingu ja sellega kaasneva siseriikliku õigusloome menetlemine.

„Ukrainal, nagu ka omal ajal Eestil, on vaja suunata põhirõhk siseriiklikule tegevusele ELiga tugevdatud partnerluslepingu sõlmimisel. Kas ja millal saab Ukraina liituda Euroopa Liiduga sõltub suures osas just siseriiklikust tegevusest euroopaliku turumajanduse ja õigusriigi arendamisel. Kuid lõpuks pole ühinemine liiduga eesmärk omaette, vaid siiski vahend riigi ja selle elanike käekäigu parendamisel,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson.

Rääkides Bukarestis lõppenud NATO tipp-kohtumisest, leidsid osapooled, et tegemist oli positiivse edasiminekuga ja et NATO edasisel laienemisel ei tohiks allianssi mittekuuluvatel liikmetel NATO laienemise kohta vetoõigust olla.

„Ukraina ametivõimudel on ees oluline ja raske tegevus elanikkonna teavitamisel nii Euroopa Liidu kui NATO olemusest ning nendega liitumise võimalikest mõjudest,“ ütles Mihkelson.

Kohtumistel avaldasid Ukraina poliitikud Eestile tänu nii Bukaresti NATO tippkohtumisel avaldatud toetuse eest kui ka laiemalt Eesti abi eest Ukrainale Euro-Atlantilise lõimumise protsessis.

Valitsusväliste organisatsioonidega kohtumisel andsid MTÜde esindajad ülevaate mittetulundusühingute tegevusest ELi ja NATO suunal ning kinnitasid, et avalikkuse teavitamisel ja valitsusasutustega koostöö korraldamisel on veel palju teha. MTÜde esindajate hinnangul on avaliku sektori ja riigi suhetes Ukrainal Eestilt palju õppida.

Lähem informatsioon ja kontakt: EL asjade komisjoni nõunik-sekretariaadijuhataja Olev Aarma, tel 372 52 46525.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

Tagasiside