Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu EL-i asjade komisjon on seisukohal, et 16. märtsiks planeeritud referendum Krimmi ühinemiseks Venemaaga on ebaseaduslik ja Krimmi Ülemnõukogu otsused on vastuolus Ukraina põhiseadusega. Samuti peab komisjon oluliseks, et Euroopa Liit kehtestaks Venemaa suhtes sanktsioonid, mille eesmärk on aidata kaasa Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse taastamisele.

„Viimase aja arengud on näidanud, et läbirääkimised Venemaaga tulemusi ei anna ja Venemaa suhtes on vaja rakendada karme sanktsioone. Euroopa Liit peab nüüd näitama oma tugevust ja ühtsust sanktsioonide kehtestamisel, sest muidu pole lootustki, et Venemaa oma tegevust muudaks,“ ütles EL-i asjade komisjoni esimees Arto Aas. „Venemaa peab lõpetama sõjalised tegevused ja viima oma üksused viivitamatult tagasi alalistesse paiknemiskohtadesse,“ lisas Aas.

Eesti on valmis rakendama lisameetmeid, sealhulgas reisikeelu kehtestamist ja varade külmutamist inimeste suhtes, kes on tekkinud olukorras süüdi. Samuti on Euroopa Liidu – Venemaa tippkohtumise ärajätmine üks võimalikest sammudest.

Eesti peab oluliseks saata Ukrainasse EL-i vaatlusmissioon ja lubada Krimmi OSCE vaatlejad. Samuti on oluline pakkuda Ukrainale abi õigusriigi tugevdamiseks, korruptsiooni vähendamiseks, reformide hoogustamiseks, turumajanduse toimimise kindlustamiseks, kodanikuühiskonna tugevdamiseks ja Ukraina EL-i perspektiivi toetamiseks. Eesti soovib Euroopa Liidu assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingute sõlmimist Ukrainaga nii ruttu kui võimalik.

Veebruari lõpus hõivasid Venemaa relvajõud Krimmi strateegilised punktid nagu parlamendihoone ja lennuväljad. Ukraina sõjaväeosad on Krimmis sisse piiratud ja Venemaa sõjalised jõud on koondunud Ukraina piirialadele. Ukraina esindajad soovisid alustada Venemaaga läbirääkimisi 1997. aastal sõlmitud kahepoolse koostöö- ja partnerluskokkuleppe alusel, kuid Venemaa ei leidnud selleks põhjust.

EL-i üldasjade ja välisasjade nõukogu koguneb Ukraina küsimust arutama 17.-18. märtsil ning Eesti seisukohti esindab seal välisminister Urmas Paet. EL-i asjade komisjon jätkab Ukraina teemalist arutelu ka eesoleva EL-i ülemkogu päevakorra valguses.

Riigikogu pressiteenistus

 

Kati Varblane, 631 6353, 51 69152
[email protected]
Tagasiside