Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon arutas täna Euroopa riikide rahandusküsimusi. Muuhulgas tutvuti Iirimaa ja Portugali laenuprogrammide täitmisega ja kiideti heaks nende täitmise vahearuanne. Komisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul liiguvad mõlemad riigid vastavalt programmi aluseks olevate kärbete ja reformide kokkulepitud ajagraafikule ning programme võib pidada edukaks.

Positiivselt märgiti istungil ära ka Kreeka edu võlakirjavahetusel, kus vahetusega nõustus üle 86% võlausaldajatest. “Kreeka võlga ostnud pankade ja fondide poolt tehtavad järeleandmised annavad Kreekale võimaluse võlaga toime tulla ja vähendavad riski, et kahju peavad kandma teiste riikide, sealhulgas Eesti maksumaksjad,” ütles Rõivas. “Kui puudujäägis riigid võtavad eelarvete tasakaalustamist tõsiselt, võib Kreeka võlakirjavahetusest saada võlakriisi pöördepunkt.”

Rõivase hinnangul on samas murettekitav, et tervelt 12 Euroopa Liidu riiki on Euroopa Komisjoni järelevalve all, sest nendes riikide majanduses esineb tugevaid tasakaalustamatuse ilminguid – lisaks puudujäägis eelarvetele näiteks ka mittejätkusuutlikkus sotsiaalsfääris või liiga kõrged kinnisvarahinnad. Euroopa Komisjoni eraldi tähelepanu all on ka Ungari, mille eelarve on kogu Euroopa Liidu liikmeks oleku aja ehk viimased 8 aastat olnud suuremas puudujäägis kui lubatud 3% ning Ungari ei ole astunud otsustavaid samme defitsiidi vähendamiseks.

Kõnealused teemad olid täna EL asjade komisjonis kõne all seoses 12. märtsil 2012 toimuva eurogrupi kohtumisega ja 13. märtsil 2012 toimuva majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (ECOFIN) istungiga. Valitsuse seisukohti tutvustas tänasel EL asjade komisjoni istungil rahandusministeeriumi finantspoliitika ja välissuhete asekantsleri kt Tanel Ross.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside